TYP: a1

Agata Barwińska ze srebrnym medalem Mistrzostw Świata w olimpijskiej klasie ILCA 6

poniedziałek, 19 maja 2025
informacja prasowa PZŻ

W dniach 10–17 maja 2025 roku w chińskim Qingdao odbyły się Mistrzostwa Świata w dwóch z najliczniejszych klas olimpijskich. Polskę reprezentowała Kadra Narodowa Seniorek PZŻ wraz z trenerem Zdzisławem Staniulem – i wracają z medalem!

W regatach wzięło udział 237 zawodników (138 mężczyzn i 99 kobiet) z 40 krajów. Na starcie stanęli zarówno obrońcy tytułów, wschodzące gwiazdy, jak i medaliści olimpijscy. Dla wielu z nich był to nie tylko bój o mistrzowski tytuł, ale także kluczowy etap przygotowań do kolejnych igrzysk olimpijskich.

Akwen olimpijski w Qingdao – gospodarz regat olimpijskich w 2008 roku – postawił przed żeglarzami trudne wyzwanie. Przez pierwsze cztery dni rywalizacji nie udało się rozegrać żadnego wyścigu z powodu zbyt słabego wiatru i silnego prądu. Dopiero piątego dnia przeprowadzono trzy wyścigi, w których Polki zaprezentowały się znakomicie: Agata Barwińska (MOS Iława) prowadziła w klasyfikacji generalnej, a Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) zajmowała trzecie miejsce.

W ostatnim dniu regat warunki diametralnie się zmieniły – silny wiatr wymagał od zawodniczek jeszcze większej determinacji. Barwińska słabiej popłynęła w pierwszych dwóch wyścigach, zajmując 17. i 22. miejsce, co zepchnęło ją na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Jednak w decydującym, ostatnim wyścigu, popłynęła znakomicie, wygrywając go i awansując na drugą pozycję, zdobywając srebrny medal.

– Bardzo się cieszę, bo znów wracam ze srebrem z Mistrzostw Świata. To były dziwne regaty – dopiero piątego dnia udało się nam wystartować, rozegrano trzy wyścigi w słabym i trzy w silnym wietrze. Myślę, że było fair, i cieszę się, że udało się przeprowadzić te sześć wyścigów. Jestem zadowolona ze swojej formy – zarówno w słabym, jak i silnym wietrze pokazałam się z dobrej strony. Początek sezonu, więc to dobry prognostyk przed jego dalszą częściąpowiedziała Agata Barwińska, Ambasadorka PGE Sailing Team Poland.

– Dziękuję wszystkim za trzymanie kciuków. Cieszę się, że mogłam dostarczyć emocji – dodała żeglarka z Iławy, zwracając się z uśmiechem do trenera: – Świetne rozpoczęcie współpracy, prawda, trenerze?

Zdzisław Staniul, trener, który doprowadził Agnieszkę Skrzypulec – Szotę i Jolantę Ogar – Hill do medalu olimpijskiego w Tokio, na początku roku objął prowadzenie Kadry Narodowej Seniorek Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie ILCA 6.

– To były jedne z najdziwniejszych regat w mojej karierze – trwały sześć dni, a ścigaliśmy się tylko dwa. Hasłem przewodnim był bardzo silny prąd. Wczoraj mieliśmy mało wiatru i dziewczyny świetnie żeglowały. Dziś całkiem inne warunki: 20, a w porywach nawet 26–28 węzłów. Wiatr przebijał się między 72-metrowymi wieżowcamirelacjonował trener Staniul.

Mniej udany dzień miała Wiktoria Gołębiowska, która po trzech słabszych wyścigach spadła z trzeciej na 18. pozycję. Lilly-May Niezabitowska (JK Kotwica Tarnobrzeg) zakończyła rywalizację na 86. miejscu.

Złoty medal zdobyła Louise Cervera z Francji.

Strona z wynikami: https://jpvm.org/results/2025/ILCA_WORLDS/womens.html

 
Tagi: Barwińska, medal, PZŻ
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 June

Stocznia w Gandawie przekazała armatorowi Star Clipper wielki pasażerski żaglowiec "Star Flyer", oceniony jako "żeglarski szlagier" z racji rozwiązań technologicznych.
niedziela, 16 czerwca 1991
W Goteborgu kończą się regaty Volvo Ocean Race 9 edycji, wygrywa Mike Senderson na "ABN Ambro Bank".
piątek, 16 czerwca 2006
Zmarł Bernard Moitessier, m.in. słynny z rejsu na jachcie "Joshua" dookoła świata, autor wielu książek żeglarskich, m.in. "Pod żaglami wokół Hornu", Długa droga".
czwartek, 16 czerwca 1994
Serge Madec na "Jet Services V" ustanowił rekord przejścia północnego Atlantyku na 6 dni, 13 godzin, 3 minuty i 32 sekundy. Później rekord ten został pobity przez Steve'a Fossetta na "Playstation" (4 dni, 17 godzin, 28 minut i 6 sekund).
sobota, 16 czerwca 1990