Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Ciekawostki
TYP: a1
Artykuły - Ciekawostki
Nie ma oczu i nazywa się Ciemność
czwartek, 16 stycznia 2025
Hanka Ciężadło
Mimo iż brzmi to jak opis postaci z jakiejś mrocznej gry, taki stwór naprawdę istnieje. Naukowcy odkryli właśnie nowy gatunek skorupiaka; zwierzątko żyje w Pacyfiku, a właściwie na jego najgłębszym dnie, odnaleziono je bowiem w Rowie Peruwiańsko-Chilijskim, na głębokości niemal 8 kilometrów pod powierzchnią morza.
Skąd się bierze cofka na Bałtyku?
poniedziałek, 13 stycznia 2025
Hanka Ciężadło
W miniony weekend na Bałtyku powstała cofka, która zalała bulwary portowe w Mrzeżynie i Ustce. Zagrożonych było też kilka innych miejscowości – a właściwie nadal jest, bo kiepska pogoda będzie się utrzymywać przez najbliższe dni. Czy jednak dojdzie do kolejnych cofek – i jaki jest mechanizm ich powstawania?
Baltic Express już działa
poniedziałek, 16 grudnia 2024
Hanka Ciężadło
A zatem Czesi mają dostęp do morza - a wszystko to dzięki pociągom Baltic Express, które właśnie zaczęły kursować na trasie Praga-Gdynia. Połączenie powstało jako wspólna inicjatywa PKP Intercity i Kolei Czeskich (České dráhy). Co prawda nie obyło się bez drobnej wpadki – ale widocznie tradycja zobowiązuje i na kolei nie da się inaczej.
Atlantyk ma dobrą pamięć…
środa, 11 grudnia 2024
Hanka Ciężadło
…a w każdym razie lepszą, niż dotąd przypuszczali uczeni. Co to dla oznacza w praktyce, czy mamy się bać i… jak się właściwie mierzy pamięć oceanów?
Skąd się biorą czarne zorze?
poniedziałek, 9 grudnia 2024
Hanka Ciężadło
Większości z nas zorza polarna kojarzy się z efektownym, świetlistym obiektem na niebie. Przeważnie jest on zielonkawy, chociaż bywa też czerwony, purpurowy…ale nigdy czarny. Skąd zatem biorą się czarne zorze – i czy przypadkiem nie są po prostu dziurami w tych zielonych? Zobaczmy, co na ten temat mówią fizycy.
AAA Arkę Noego tanio sprzedam
poniedziałek, 25 listopada 2024
Hanka Ciężadło
No dobrze: względne tanio, ale biorąc pod uwagę wyjątkowość oferty, należy uznać, że cena naprawdę jest okazyjna. Oczywiście obiekt wystawiony na sprzedaż to replika. Teraz można wejść w jej posiadanie za jedyne 350 tys. euro. Odbiór tylko osobisty w Niderlandach.
Chipsy z karpia – pomysł na wigilię?
poniedziałek, 18 listopada 2024
Hanka Ciężadło
Do Bożego Narodzenia jeszcze kilka tygodni – i dobrze, bo dzięki temu będziemy mieć więcej czasu na zakup wyjątkowego produktu opracowanego przez zespół naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Czy zatem „karpioki” mają szansę stać się nową świecką tradycją? Chrupanie ma moc
Chudy pingwin w Australii
środa, 13 listopada 2024
Hanka Ciężadło
Sympatyczne ptaszyska raczej nie słyną ze smukłej figury – najwyraźniej jednak ta zasada nie dotyczy celebrytów. Pingwin, jakiego odnaleziono na jednej z australijskich plaż, był niezmiernie wychudzony, ale za to zyskał sławę w Internetach i miejsce w historii: pierwszy raz zdarzyło się bowiem, by nielot z Antarktydy znalazł się tak daleko od domu.
Mała rybka, wielkie odkrycie
czwartek, 7 listopada 2024
Hanka Ciężadło
Danio pręgowany to niewielka rybka z rodziny karpiowatych. Ładna, pasiasta, mająca niewielkie wymagania środowiskowe (poradzi sobie nawet w kanale irygacyjnym albo na polu ryżowym). I to właśnie skromne zwierzątko posłużyło ostatnio naukowcom do poczynienia bardzo ciekawego odkrycia dotyczącego leczenia demencji oraz Alzheimera; na razie u rybek, ale od czegoś trzeba zacząć.
Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło
piątek, 18 października 2024
Hanka Ciężadło
Czy zatem można odwołać alarm związany z obumieraniem Wielkiej Rafy? Niestety nie można. Ale z pewnością uzyskanie odmian koralowców bardziej odpornych na wysokie temperatury w perspektywie ocieplającego się klimatu stanowi pozytywną wiadomość. Tylko czy takie sztuczne twory dadzą sobie radę w życiu? A może wcale nie są sztuczne?
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8863)
Ludzie morza
(145)
Nowości w serwisie
(458)
Wieści z oceanów
(2039)
Imprezy
(2375)
Kalendarium
(1007)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(342)
Śródlądzie
(336)
Ciekawostki
(1077)
Słownik
(151)
Sport
(45)
TYP: a3
popularne artykuły
Skąd się bierze cofka na Bałtyku? (1298)
Straż Bałtycka – jakie będą jej zadania? (792)
Nie tylko Bałtyk... (586)
Nie ma oczu i nazywa się Ciemność (584)
O zamarzaniu wody morskiej (104)
Zimowa Rozgrzewka Portu Pieśni Pracy (94)
Przegląd Konkursowy (92)
8 kwietnia 1940 ORP Orzeł w rejonie norweskiego Lillesand zatopił transportowiec „Rio de Janeiro”. Wrogi statek płynął bez bandery i zobaczywszy Orła, początkowo próbował uciekać na wody neutralnej wówczas Norwegii. Jak się potem okazało, przewoził on woj (51)
20 stycznia 1933 umiera admirał Kazimierz Porębski, organizator szkolnictwa morskiego, a zarazem współtwórca i kierownik polskiej Marynarki Wojennej. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (46)
28 czerwca 1953 zostaje utworzone Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. (42)
25 stycznia 1946 cztery trałowce: ORP Czajka, ORP Żuraw, ORP Rybitwa i ORP Mewa wracają pod polską banderę. „Ptaszki”, jak je pieszczotliwie nazywano, po kapitulacji Helu 2 października 1939 roku zostały ukradzione przez Niemców i wcielone do Kriegsmarine (39)
8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger. (39)
2 lutego 1939 – podniesienie bandery na ORP Orzeł. Uroczystość miała miejsce w niderlandzkiej stoczni De Schelde we Vlissingen, a dowódcą okrętu został kmdr ppor. Henryk Kłoczkowski. ORP Orzeł należał wówczas do najnowocześniejszych okrętów na świecie. (38)
22 lutego 2021 na Kilimandżaro ginie Aleksander Doba – polski inżynier i podróżnik, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie opłynął kajakiem przez Atlantyk, polegając wyłącznie na sile własnych mięśni. W 2015 r. w plebiscycie National Geographic (36)
27 lutego 1938 – podniesienie bandery na ORP Gryf, największym okręcie polskiej marynarki wojennej w okresie II RP. Uroczystość odbyła się w Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim La Hawr. (36)
23 marca 2021 kontenerowiec MV Ever Given utknął na mieliźnie w Kanale Sueskim, całkowicie blokując tę drogę wodną na 6 dni. W momencie zdarzenia statek był w drodze Tanjung Pelepas w Malezji do Rotterdamu w Niderlandach. Prezes Zarządu Kanału Sueskiego (36)
4 kwietnia 1980 okręt hydrograficzny ORP Kopernik pod dowództwem komandora Franciszka Wróbla wraca z wyprawy na wody Antarktyki. Podróż trwała 125 dni, a jednym z jej celów było dostarczenie zaopatrzenia do polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskieg (35)
14 kwietnia 2022 tonie „Moskwa” – flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, zatopiony po trafieniu ukraińskimi pociskami przy współudziale służb amerykańskich. Wrak spoczywa na dnie Morza Czarnego, około 130 km od Odessy. (34)
9 czerwca 2018 Szymon Kuczyński wpływa do Mariny kamień Pomorski, ustanawiając rekord świata w samotnej, bez zawijania do portów żegludze dookoła świata, zdobyty na najmniejszym jachcie w historii. Kuczyński płynął na Maxusie 22 o nazwie „Atlantic Puffin” (34)
Phuket: rajska wyspa i tony śmieci (34)
Kalendarium: 19 January
Zakończenie rekordowego samotnego rejsu dookoła świata Francisa Joyna na IDEC 2; czas trwania rejsu to 57 dni, 13 godzin, 34 minuty i 6 sekund.
sobota, 19 stycznia 2008