TYP: a1

Sztorm na Bałtyku

poniedziałek, 28 listopada 2016

Silny wiatr z północy i zachodu wieje w porywach z prędkością 100 km/h. We Władysławowie, Helu, Gdyni, Porcie Północnym w Gdańsku i Sobieszewie woda przekroczyła stan alarmowy. W Świbnie i Ujściu Wisły panuje stan ostrzegawczy.

 

Wiatr ma osłabnąć dopiero w poniedziałek po południu. Mimo cofki na Zalewie Wiślanym nie ma na razie zagrożenia powodziowego na Żuławach. Poziomy wód w rzece Elbląga i Pasłęce nieznacznie wzrosły. Problemy mogą być w poniedziałek, gdy wiatr na Żuławach przyspieszy. Służby monitorują sytuacje.

Od niedzielnego wieczora także w Świnoujściu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Północny wiatr na wybrzeżu osiąga prędkość ponad 50 km/h. Na Bałtyku 6 do 7 w skali Beauforta. Na Świnie i Odrze cofka. Najpoważniejsza w Świnoujściu. Poziom wody podniósł się o ponad metr i od niedzielnego wieczora obowiązuje tam alarm przeciwpowodziowy.

Kłopoty mają podróżujący przez karsiborską przeprawę. Na promy w kierunku miasta trzeba czekać nawet godzinę. Cofka dotarła już nawet do Szczecina i Gryfina. Przy Moście Długim poziom Odry podniósł się o ponad 50 centymetrów.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 lipca

Wyruszył w okołoziemski rejs s/y "Asterias" ze zmieniającymi się załogami ze Śląskiego Yacht Clubu ZSP-PTTK, m.in. z opłynięciem Hornu (29.03.1988 r.).
poniedziałek, 13 lipca 1987
W Bridgetown na Barbados kończy się rejs tratwy "Ra II" Thora Heyerdahla (start 17 maja z Safi).
poniedziałek, 13 lipca 1970
W Gdyni podniesiono banderę na statku szkolnym "Dar Pomorza"; statek pływał pod polską banderą do 1981 r., a obecnie pełni funkcję statku muzeum.
niedziela, 13 lipca 1930