TYP: a1

Belgia zaszczepi wszystkich marynarzy

czwartek, 29 lipca 2021
Hanka Ciężadło

A konkretnie - wszystkich (niezależnie od tego, jakiej są narodowości), którzy odwiedzą belgijskie porty. Inicjatorem akcji jest Królewskie Belgijskie Stowarzyszenie Armatorów. Skąd ten pomysł? I dlaczego belgijscy podatnicy chcą zapłacić za szczepionkę dla faceta z drugiego końca świata?  

Jak to ma wyglądać?

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, w celu przeprowadzenia akcji mają zostać zorganizowane mobilne zespoły medyczne. Będą one mogły wchodzić na pokłady statków i oferować ich załogom jednodawkowe szczepionki.

Wiadomo, że szczepienie ma dotyczyć wszystkich marynarzy, którzy przebywają i pracują na pokładzie statków zacumowanych w którymś z belgijskich portów. Nie zostało jasno powiedziane z jakiego rodzaju konsekwencjami należy się liczyć w przypadku odmowy przyjęcia preparatu przez kogoś z załogi. 

Skąd taki pomysł?

Szacuje się, że w żegludze pracuje około 1,5 miliona marynarzy różnych narodowości, w większosci pochodzących z biednych rejonów świata. Wicepremier Belgii i minister ds. Morza Północnego Vincent Van Quickenborne powiedział: „Dla wielu z nich szczepionki są poza zasięgiem ich własnego kraju i są oni narażeni na działanie wirusa. W odpowiedzi na tę globalną sytuację kryzysową Belgia staje się liderem w udostępnianiu szczepionek wszystkim marynarzom przybywającym drogą morską. Wzywamy inne kraje, aby podobnie potraktowały priorytetowo szczepienia tej kluczowej grupy”.

Altruizm? Niekoniecznie

Nasuwa się pytanie, skąd u władz Belgii – kraju mającego wciąż nierozliczoną kolonialną przeszłość i zdolnego do zorganizowania „ludzkiego ZOO” tak bezinteresowna postawa względem marynarzy z innych krajów? Przecież zarówno za pracę zespołów medycznych, jak i za same szczepionki, ktoś będzie musiał zapłacić. Z organizacją akcji wiążą się więc spore nakłady finansowe.

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, wystarczy spojrzeć na mapę Europy. Belgijska Antwerpia to ważny węzeł handlu światowego, a zarazem drugi co do wielkości port na naszym kontynencie. Chęć zaszczepienia marynarzy wynika zatem z obaw przed paraliżem, jaki mogłyby wywołać ewentualne zarażenia wśród członków załóg statków handlowych oraz konieczność wprowadzenia kwarantanny. Wówczas koszty przestojów byłyby nieporównywalnie wyższe, niż nakłady na zakup szczepionek.

Tagi: Belgia, Antwerpia, szczepienie, szczepionka, wirus, marynarze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771