TYP: a1

Płyniesz na Azory? Zapłacisz podatek

czwartek, 5 grudnia 2024
Hanka Ciężadło

Od 1 stycznia 2025 roku na Azorach obowiązywać będzie specjalny podatek turystyczny. Cieszycie się, prawda? Kto go zapłaci, w jakiej wysokości – i dlaczego w ogóle ta kara? Już spieszymy z wyjaśnieniami.

Wspaniały pomysł samorządowców

Jak powiedział Alexandre Gudencio stojący na czele Stowarzyszenia Azorskich Gmin (AMRAA), nowa opłata będzie obowiązywała od początku przyszłego roku.

Zgodnie z ustaleniami samorządów terytorialnych wyspy Sao Miguel (największej w archipelagu Azorów), od tego czasu za każdą noc spędzoną na wyspie będzie trzeba zapłacić 2 euro podatku od osoby. Z czego to wynika – oprócz chęci dodatkowego zarobku na turystach?

Mamy koszty…

Jak powiedział pan Gudencio w wywiadzie dla dziennika „Acoriano Oriental”, wprowadzenie podatku stało się koniecznością w związku z rosnącymi wydatkami, jakie ponoszą gminy.

Zdaniem samorządowca, wydają one spore kwoty na utrzymanie czystości oraz infrastruktury turystycznej i muszą sobie skompensować te nakłady. Wprowadzenie podatku sprawi, że koszty zostaną przeniesione z mieszkańców na turystów. Brzmi to rozsądnie, a nawet szlachetnie: czy jednak przypadkiem nie będzie po prostu nowym źródłem finansowania samorządowców?

Ile na tym zarobią?

Całkiem sporo. Władze Sao Miguel policzyły, jak duże będą wpływy do budżetu: szacuje się, że w samym tylko 2025 roku podatek turystyczny przyniesie wyspie kwotę rzędu 10 milionów euro.

Czy nas, jako turystów, cieszę takie regulacje? Niespecjalnie. Trzeba jednak przyznać, że władze Sao Miguel i tak wykazały się powściągliwością w ustalaniu stawek podatku turystycznego. W innych ciekawych miejscówkach Portugalii trzeba zapłacić więcej – np. w Lizbonie jest to aż 4 euro za noc od osoby.

 

Tagi: Portugalia, Azory, podatek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939