TYP: a1

Dr Irena Eris Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet – olimpijka z Tokio najlepsza

poniedziałek, 17 czerwca 2024
Informacja prasowa PZŻ

Kolejna edycja żeglarskich mistrzostw Polski kobiet za nami. Przez cały weekend w Sopocie trwała zawzięta walka o najlepsze wyniki, a warunki na akwenie nie należały do najłatwiejszych. Na starcie stanęło 14 załóg rywalizujących na jachtach RS21 w dwóch kategoriach: profesjonalnej oraz amatorskiej. Mistrzostwo Polski wywalczyła załoga YKP Szczecin z Magdaleną Kwaśną, olimpijką z Tokio w klasie ILCA 6 za sterem.

W sobotę zawodniczki ścigały się od samego rana do późnego popołudnia. Co prawda średnia wiatru ze wszystkich 14 wyścigów wynosi 13.5 węzła, to jednak sopocki akwen płatał figle. Na trasie szkwały wiatru osiągały nawet 25 węzłów, a zawodniczki musiały radzić sobie także ze sporą falą i dużymi zmianami wiatru. Prognozy wiatrowe na niedzielne ściganie nie były optymistyczne i niestety się sprawdziły. Deszcz, zachmurzenie i brak wiatru spowodowały brak możliwości przeprowadzenia wyścigów.

Najszybciej żeglowały zawodniczki Yacht Klubu Polski Szczecin. Pod nieobecność Agnieszki Skrzypulec, która niedawno została mamą, dowództwo załogi przejęła inna olimpijka z Tokio Magdalena Kwaśna. Reprezentantki szczecińskiego klubu rozpoczęły od mocnego uderzenia – żeglowały bardzo równo i zanotowały trzy wygrane wyścigi.

- Dzisiaj bez wyścigów, ale wczoraj tego wiatru było bardzo dużo, więc mamy sporo wyścigów, sporo emocji i zmęczenia, więc każdy powinien być zadowolony. Bardzo się cieszę ze zwycięstwa. Miałam świetną załogę, której muszę oddać spore zasługi, bo dziewczyny bardzo mnie wspierały, miałam wiele zaufania, więc to zdecydowanie przyczyniło się do dobrego wyniku. Dziękuje bardzo Agnieszce Skrzypulec, że dała mi możliwość sterowania, mam nadzieję, że godnie ją zastąpiłam i jest dumna z naszego wyniku - podsumowuje sterniczka zwycięskiej załoga Magdalena Kwaśna.

Na drugim miejscu uplasowała się załoga AZS Uniwersytet Warszawski w składzie Agnieszka Łapińska, Kasia Harc, Julia Oleksiuk i Oliwia Laskowska. Żeglarki pomimo słabszego początku (7 miejsce), wróciły na właściwe tory i do końca meldowały się na mecie pierwsze lub drugie. Na remisie z warszawską reprezentacją trzecie miejsce zajęła załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego. Ewa Bartosiewicz, Tosia Janowczyk, Kasia Goralska i Karolina Sołtaniuk miały mocny początek i mocny koniec, jednak nie obyło się bez słabszych momentów. Obie załogi skończyły regaty z trzypunktową startą do liderek. 

Ciekawie wyglądała także rywalizacja za plecami medalistek, gdzie aż trzy załogi skończyły regaty na remisie punktowym: MOWI Women Sailing Team, Energa Giżycka Grupa Regatowa oraz Regatowa Reprezentacja Szczecina.

W tegorocznej edycji Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet uhonorowano także najlepsze załogi w klasyfikacji amatorskiej. Pierwsze miejsce zajęła załoga YKP Szczecin 2 - Małgorzata Kościuczuk, Iga Petri, Milena Maciuszko, Małgorzata Wojtysiak, która ukończyła regaty na 8 pozycji w klasyfikacji generalnej. 

 - Jestem bardzo szczęśliwy, po raz trzeci udało się zebrać grupę fantastycznych kobiet, żeglarek, z różnych stron. Jest to wspaniałe wydarzenie, atmosfera, klimat. Dzisiaj nie udało się rozegrać żadnego wyścigu ze względu na brak wiatru i przypuszczać można, że zawodniczki mogłyby odczuwać niedosyt, a jednak nic takiego się nie ma miejsca. Ta energia, która panuje podczas wydarzenia wynagradza wszystkie „trudy” związane z organizacją - skomentował Maciej Cylupa, organizator regat. - Rywalizacja sportowa była na bardzo wysokim poziomie, na linii startu stanęły olimpijki, wielokrotne medalistki mistrzostw Polski, Europy, czy świata, ale również w konkurencji amatorskiej walka trwała do samego końca – dodał Maciej Cylupa.

Tegoroczna edycja Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet różniła się od pozostałych między innymi bogatszym programem brzegowym. Całe wydarzenie rozpoczęło się oficjalną ceremonią otwarcia regat, która odbyła się w siedzibie Autopay, z widokiem na Zatokę Gdańską i sopockie molo. Otwarciu towarzyszyła debata z udziałem kobiet sukcesu. O swoich doświadczeniach nie tylko zawodowych opowiadały m.in. posłanka Agnieszka Pomaska, niegdyś świetna żeglarka, Hanna Wawrowska – przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl i szefowa projektu „Rzeczpospolita Życie Regionów”, Anna Szuszkiewicz - head of promotions and sponsorship Wirtualnej Polski, Milena Lachowicz – psycholog kliniczny i sportowy, Wioletta Nowak - Country HR manager i prokurent. Draeger Polska, Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą i Wysokimi Obcasami.

Na sopockim molo od rana trwały ćwiczenia sportowe, zaś w trakcie dnia odbywały się panele dyskusyjne. W sobotę dyskusję poprowadziła Milena Lachowicz, przewodnicząca Komisji Kobiet PZŻ wraz z Michaliną Kaczmarek - fizjoterapeutką uroginekologiczną. W niedzielę do grona panelistek dołączyły wicemistrzyni olimpijska z Tokio Jola Ogar-Hill oraz olimpijka Monika Bronicka.

- Spełniło się moje marzenie, aby rywalizacja na wysokim poziomie była opakowana w aktywności brzegowe dostępne dla kibiców i dla zawodniczek, które akurat mają przerwy w wyścigach. Dzięki współpracy Polskiej Ligi Żeglarskiej i Komisji Kobiet PZŻ udało się zorganizować wspaniałe wydarzenia. Panele dyskusyjne to był bardzo dobry przykład, jak przy okazji sportu można promować tematykę stricte kobiecą i budować wokół tego tak duże wydarzenie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie to jeszcze bardziej rozbudowane - podsumował Maciej Cylupa.

 

Regaty objęte są patronatem Prezydentki Miasta Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim.

Partnerem Tytularnym Regat jest: Dr Irena Eris

Sponsorami Regat są: Nice To Fit You, Autopay, Benetton i Miasto Sopot – gospodarz regat.

Partnerami Regat są: Garden Space, Efaflex, Harken Polska, D-Boat, Coffeedesk, Dashki oraz Vulcan T&C.

Organizatorami regat jest Polska Liga Żeglarska, MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Tagi: #ŻMPK #żeglarskiemistrzostwapolskikobiet #KomisjaKobietPZŻ #plz #wow #PYA #sezon2024#DrIrenaEris
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934