TYP: a1

Jak spontanicznie zebrać 18 mln dolarów?

czwartek, 20 marca 2025

W tym celu należy być chińskim rybakiem. Chiny są potęgą pod wieloma względami, dlatego nie powinno nas dziwić, że planują budowę jednostki naukowo-badawczej zdolnej do „nieograniczonej nawigacji globalnej”. Jak podają chińskie media, fundusze na budowę (18 000 000 dolarów) spontanicznie zebrali rybacy z Wenling. 

Jak podaje China News Service, statek zostanie zbudowany w stoczni Tenglong Shipbuilding w Wenling -  w tym samym regionie, w którym mieszkają hojni i przedsiębiorczy rybacy. Jednostka będzie mieć 270 stóp długości, napęd hybrydowy, pozwalający jej rozpędzić się do 14 węzłów i precyzyjny system pozycjonowania, umożliwiający utrzymanie pozycji z dokładnością do 1 metra. Jednostka będzie zdolna zachowywać autonomiczność przez 60 dni, co pozwoli jej operować na oceanie.

Jak powiedział Wang Haozhao, główny projektant statku pracujący w w Fujian Fuchuan Marine Engineering Technology Research Institute „Ma on ogromny potencjał w zakresie badań naukowych i operacji głębinowych. Sprzęt głębinowy, system zasilania i system DP na pokładzie są na międzynarodowym poziomie zaawansowanym”.

Sfinansowany przez rybaków statek ma wykonywać zadania niezwiązane z rybołówstwem. Będzie on służył do prowadzenia badań z zakresu geologii, geofizyki oraz mapowania dna morskiego, a także do konserwacji farm wiatrowych i operacji na morskich polach naftowych. Jednostka będzie pierwszym w Chinach prywatnym statkiem oceanicznym – obsługiwać ją będzie firma  Fujian Baozhou Shipping Co., Ltd. z siedzibą w Quanzhou. 

 

Tagi: Chiny, Wenling, statek, rybacy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939