TYP: a1

Chiński kapitan aresztowany za zniszczenie gazociągu

poniedziałek, 12 maja 2025
Hanka Ciężadło

Kapitan kontenerowca Newnew Polar Bear został aresztowany, kiedy pojawił się w sądzie w Hongkongu. W 2023 roku statek, którym kierował, przeciął kotwicą Balticconector łączący Estonię i Finlandię. Aresztowania dokonały chińskie władze, mimo iż jeszcze niedawno Estonia oraz Finlandia, które prowadza śledztwo w tej sprawie, narzekały na brak współpracy ze strony Pekinu.

W wielkim skrócie

Gazociąg Balticconnector oraz kabel telekomunikacyjny zostały uszkodzone w 2023 roku – kabel przecięto na wodach Estonii, a gazociąg – w strefie ekonomicznej Finlandii. Oba państwa prowadzą śledztwo w tej sprawie, co oczywiście wymaga współpracy ze stroną chińską.

W trakcie trwania prac nad wyjaśnieniem incydentu kilka razy pojawiły się informacje, że rzekomo Chińczycy nie byli zbyt pomocni w śledztwie. Ponoć mieli też sugerować, że co prawda chiński statek dokonał zniszczeń, ale za incydent odpowiada zła pogoda. Wydarzenia, do jakich doszło 8 maja w Hongkongu, stoją w zupełnej sprzeczności z tymi doniesieniami.

Co się stało 8 maja?

Wan Wenguo, 43-letni kapitan Newnew Polar Bear, pojawił się na Sali sądowej w Hongkongu – i już stamtąd nie wyszedł na wolność. Jak informuje South China Morning Post, kapitan został zatrzymany pod zarzutem „naruszenia protokołów bezpieczeństwa żeglugi poprzez niezapewnienie, aby statek miał wystarczającą liczbę kotwic” oraz nieskładania właścicielowi jednostki raportów co do jego stanu.

Rzeczywiście, wszystko wskazuje na to, że instalacje zostały zniszczone z użyciem kotwicy kontenerowca (Finowie znaleźli zarówno samą kotwicę, jak i ślady jej wleczenia). Wenguo został też obarczony odpowiedzialnością za szkody wyrządzone w 2023 roku. Koszt naprawy gazociągu wyniósł 35 milionów euro. Kolejna rozprawa w tej spodbędzie się w lipcu – kapitan będzie na nią oczekiwał w areszcie.

 

 

Tagi: Chiny, kapitan, kotwica, Balticconnector
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771