TYP: a1

Program „Polskie Morze” – co takiego ogłosił Tusk?

czwartek, 15 maja 2025
Hanka Ciężadło

Polityków można lubić albo nie (co się chyba częściej zdarza i bywa w pełni zasłużone); zawsze jednak miło, gdy, zamiast uprawiać wojnę polsko-polską, podejmują pozytywne inicjatywy. Mamy nadzieję, że ogłoszony właśnie przez premiera program "Polskie Morze" spełni pokładane w nim nadzieje. Donald Tusk ogłosił go podczas 11. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Jak powiedział, najważniejszym celem tego przedsięwzięcia będzie zapewnienie bezpieczeństwa na Bałtyku. Najważniejszym – ale nie jedynym.

Po pierwsze – bezpieczeństwo na morzu

Wydarzenia ostatnich miesięcy udowodniły aż za dobrze, że zapewnienie bezpieczeństwa na morzu jest kluczowe dla krajów nadbałtyckich na Bałtyku jest kluczową sprawą. „Dlatego z taką determinacją rząd przystąpił do organizowania międzynarodowej ochrony wód Bałtyku przed zagrożeniami, które wynikają z agresywnej polityki jednego z państw nadbałtyckich - Rosji"  - powiedział premier.

Dodał też, że jedną z inicjatyw mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku i jego wybrzeżach jest Warta Bałtycka, wykorzystująca możliwości państw NATO. Wyzwaniem, z jakim muszą się mierzyć państwa bałtyckie, jest wojna hybrydowa, w której atakowane są gazociągi, kable komunikacyjne, czy też następują „incydenty” takie, jak naruszenie przestrzeni NATO przez rosyjski samolot.

Po drugie – rozwój gospodarki morskiej i wsparcie polskich firm

Fakt, że Polska ma dostęp do morza, nie zawsze idzie w parze z pełnym wykorzystaniem potencjału polskich stoczni i innych przedsiębiorstw. „Polskie Morze” ma na celu m. in. rozwój szeroko pojętego rektora morskiego. Ma on polegać na rozwoju polskich portów, w tym terminali kontenerowych (ciekawe, co na to Lebensraum) oraz na zwiększeniu udziału polskich firm w strategicznych inwestycjach. Jak powiedział szef rządu: „Myślimy, jak lepiej, mądrzej, intensywniej zagospodarować ten wspaniały pas nad morzem – tę dumę Polski, która ciągnie się od mojego Gdańska do Waszego Szczecina. (...) Chodzi o ideę, aby nasze Pomorze, to Wielkie Pomorze, stało się rzeczywiście jednym z najcenniejszych klejnotów w polskiej koronie”.

Po trzecie – wsparcie polskiego przemysłu stoczniowego i branży offshore

Program kładzie też nacisk na rozwój polskich stoczni. W tym celu planuje się budowę trzech promów morskich oraz następcy „Daru Młodzieży” oraz następcy statku szkoleniowo-badawczego Nawigator XXI.

„Polskie Morze” zakłada, że morskie farmy wiatrowe na Bałtyku będą powstawać z jak największym udziałem polskich przedsiębiorstw i rodzimego kapitału.

I po czwarte – powrót statków do polskiej bandery

Premier zapowiedział powrót polskiej bandery na statki, co ma być jednym z elementów repolonizacji sektora morskiego. Takie posunięcie ma wzmocnić tożsamość narodową oraz podkreślać naszą suwerenność. Jak powiedział premier: „Trzeba było czekać ponad 20 lat, żeby pełną piersią, pełnym głosem powiedzieć: Polska bandera wróci na polskie statki. Tak, żeby polscy marynarze, polscy armatorzy, polscy producenci mogli pracować, pływać, zarabiać pod polską banderą”. Jak to się ma do uruchomionego w 2024 r. programu Reja24, dzięki któremu nasza bandera dołączyła do małozaszczytnego grona tanich bander (na szczęście tylko dla jachtów)?  

Tagi: Polskie Morze, Bałtyk, bezpieczeństwo, program
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 June

Stocznia w Gandawie przekazała armatorowi Star Clipper wielki pasażerski żaglowiec "Star Flyer", oceniony jako "żeglarski szlagier" z racji rozwiązań technologicznych.
niedziela, 16 czerwca 1991
W Goteborgu kończą się regaty Volvo Ocean Race 9 edycji, wygrywa Mike Senderson na "ABN Ambro Bank".
piątek, 16 czerwca 2006
Zmarł Bernard Moitessier, m.in. słynny z rejsu na jachcie "Joshua" dookoła świata, autor wielu książek żeglarskich, m.in. "Pod żaglami wokół Hornu", Długa droga".
czwartek, 16 czerwca 1994
Serge Madec na "Jet Services V" ustanowił rekord przejścia północnego Atlantyku na 6 dni, 13 godzin, 3 minuty i 32 sekundy. Później rekord ten został pobity przez Steve'a Fossetta na "Playstation" (4 dni, 17 godzin, 28 minut i 6 sekund).
sobota, 16 czerwca 1990