TYP: a1

Nowości w Polskiej Lidze Żeglarskiej!

poniedziałek, 12 lutego 2024
Informacja prasowa PZŻ

Polska Liga Żeglarska zamknęła listy startowe Ekstraklasy i 1 Ligi na sezon 2024. Ale chętni mogą jeszcze dołączyć zgłaszając się do nowo utworzonych 5 Lig Regionalnych w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu, Sztynorcie i Rybniku. Sezon główny startuje w kwietniu na Mazurach.

To będzie już dziesiąty sezon rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej. Projekt powstał w 2015 gromadząc 9 klubów, ale dzięki rozwojowi w ubiegłym sezonie udział wzięło aż 48 zespołów z 46 klubów na 3 poziomach rozgrywek. Zawodnicy ścigają się na jednakowych jachtach RS21 dostarczanych i serwisowanych przez organizatorów. Regatom towarzyszy bogata oprawa medialna łącznie z relacjami na żywo i podsumowaniami w telewizjach ogólnopolskich.

Tegoroczny sezon będzie kolejnym, w którym na najwyższym poziomie Ekstraklasy zobaczymy najlepszych 18 klubów walczących o tytuł Klubowego Mistrza Polski, a kolejne 18 będzie walczyć o awans do elity. Jednak w tym sezonie nie będzie rozgrywek,  trzeciego poziomu czyli 2 Ligi, który był początkowym dla każdej nowej załogi klubowej wchodzącej do Ligi.

Od sezonu 2024, aby zacząć startować w Lidze i awansować do 1 Ligi, trzeba wziąć udział w jednej z Lig Regionalnych i wystartować w finale, czyli kwalifikacjach. Wszystkie Ligi będą organizowane na wzór rywalizacji w Ekstraklasie i 1 Lidze, będzie również tzw. tracking i wyniki na żywo oraz arbitraż na wodzie.

„Mamy kolejny sezon rozwoju Ligi. Cieszy nas stały wzrost popularności i poziomu rozgrywek. Myślę, że jest to efekt bardzo dostępnej formuły regat pozwalający na intensywne ściganie się na wysokim poziomie bez konieczności posiadania własnego jachtu oraz konsekwentnemu rozwoju promocji i mediów wokół ligi wraz z transmisjami na żywo. - podsumowuje Maciek Cylupa, organizator Ligi. Włączenie Lig Regionalnych w system Ligi to doskonały przykład, że formuła się sprawdza, a dzięki temu bariera startu w Lidze jest jeszcze niższa. Nie trzeba podróżować po całej Polsce, tylko można spróbować swoich sił blisko domu czy rodzimego klubu. Wierzę w to, że przekroczymy w tym roku liczbą 60 załóg startujących w tych rozgrywkach – to będzie fenomen.„

Organizatorzy zapraszają do kontaktu w sprawie startu w jednej z lig, zapisy są wciąż otwarte:

Warszawska Liga Żeglarska – regaty na Zalewie Zegrzyńskim, Zegrze, organizator Sailing Legia
Trójmiejska Liga Żeglarska - regaty w Sopocie, organizator Polska Liga Żeglarska
Wielkopolska Liga Żeglarska - regaty na jeziorze Kiekrz, Poznań, organizator Onboard
Śląska Liga Żeglarska - regaty na Zalewie Rybnickim, Rybnik, organizator Onbaord
Mazurska Liga Regatowa – regaty na jeziorze Dargin, Sztynort, organizator Nowy Sztynort

Zasady rywalizacji w Lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.

Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Zawodnicy dostają do dyspozycji flotę 9 identycznych nowoczesnych genakerowych jachtów regatowych klasy RS21. Po każdym sezonie, najlepsze kluby awansują na poziom wyższy, najsłabsze spadaj do niższej ligi, analogicznie do innych rozgrywek ligowych.

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ, a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych międzynarodowych rozgrywkach Żeglarskiej Ligi Mistrzów.

Wszystkie informacje i regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego ze Szczecina przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 March

Na warszawskim cmentarzu pożegnano Kpt. Jana Kolańskiego, doświadczonego i znanego działacza oraz instruktora żeglarstwa, byłego kierownika wyszkolenia żeglarskiego ośrodka w Trzebieży i wieloletniego egzaminatora Centralnej Kapitańskiej Komisji Egzaminac
poniedziałek, 4 marca 2002
Rozpoczęto budowę żaglowca "Dar Młodzieży", który wkrótce miał zastąpić wysłużony "Dar Pomorza".
środa, 4 marca 1981
Urodził się Bolesław Kowalski, jeden z największych polskich żeglarzy, m.in. prowadził wyprawę na s/y "Śmiały" do Ameryki Południowej, wyprawę "Koral" na Morze Czerwone, dzisiaj senior żeglarstwa polskiego, autor wielu artykułów umieszczanych w prasie żeg
niedziela, 4 marca 1928
Zmarł Georgij Siedow (ur. w 1877 r.), rosyjski żeglarz i hydrograf, badacz Arktyki, w latach 1912-1914 kierował wyprawą do bieguna północnego, zmarł z wyczerpania w pobliżu Wyspy Rudolfa, 900 km od bieguna.
środa, 4 marca 1914
Urodził się Ryszard Langer, konstruktor jachtów, działacz żeglarski.
sobota, 4 marca 1893