TYP: a1

Wirtualny Piłsudski w Ośrodku Kultury Morskiej

środa, 13 listopada 2019
Informacja prasowa

Chętni na rejs polskim Titanicem? Od 18 do 20 listopada zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na niezwykłą lekcję historii w technologii VR. Razem z Fundacją Koncept Kultura przeniesiemy się na pokład transatlantyku MS Piłsudski. Obiecujemy, że wrażenia będą niezapomniane!

Za pomocą specjalnych okularów – tzw. gogli VR – nasi goście zostaną zaproszeni w podwodną podróż, dwadzieścia mil morskich na południowy wschód od Przylądka Flamborough w Wielkiej Brytanii. To tam, na głębokości trzydziestu metrów, spoczywa dziś wrak transatlantyku MS Piłsudski. Widzowie przeniosą się w czasie o sto lat, poznając przy tym historię odzyskania przez nasz kraj niepodległości, sukcesów II Rzeczypospolitej oraz luksus najwspanialszego polskiego transatlantyku.

- Wirtualny Teatr Historii to dowód na to, że coraz chętniej korzystamy z nowoczesnej technologii. W tym przypadku poznamy historię niezwykłego statku, który zbudowany został po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i przestał istnieć wraz z wybuchem II wojny światowej – zaznacza Helena Chmielewska z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Nasi goście dostaną okulary VR, które  „oszukują”  ludzkie zmysły. Dzięki nim widz słyszy różne dźwięki, odczuwa głębię oraz odległości. Wrażenie zatopienia się w oglądanym obrazie jest niesamowite! Dosłowne zanurzenie się w historii to fantastyczne doświadczenie dla widzów w każdym wieku.

 

Wiceprezes Zarządu Koncept Kultura dodaje, że taka forma prezentowania historii jest odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi, dla których technologia jest czymś powszechnie wykorzystywanym i atrakcyjnym. – Możliwość popłynięcia z misją badawczą na wrak polskiego transatlantyku MS Piłsudski, opłynięcie go pod wodą, obecność w eleganckich wnętrzach statku, gdzie na wyciągnięcie ręki mamy parującą filiżankę z kawą powoduje, że mamy realne poczucie, iż byliśmy wśród pasażerów na pokładzie – podkreśla Zygmunt Fit.

Anna Osiadacz, Prezes Zarządu Fundacji dodaje: Często po seansach pełni emocji widzowie opowiadają nam o wrażeniach. Najbardziej chyba wzruszające było wyznanie ponad 90-letniego pana, który powiedział: "Przede wszystkim chciałem podziękować za to, że dzięki Wam przeniosłem się do czasów swojej młodości, do międzywojennej Polski, która dumna była z transatlantyku Piłsudski".


Gdzie?
Ośrodek Kultury Morskiej - Tokarska 21/25, 80-888 Gdańsk
Kiedy?
18, 19, 20 listopada
Uwaga! Ograniczona liczba miejsc!
Zapisy: www.konceptkultura.pl
W jakich porach?
Pokazy (po 3 każdego dnia): godz. 16:00-17:30
Czas trwania: 30 minut
Wydarzenie na Fb: https://www.facebook.com/events/614990942367415/




 

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771