TYP: a1

Pomorscy żeglarze uczczą Bolesława Mazurkiewicza na otwarciu sezonu

czwartek, 9 maja 2019
Jędrzej Szerle/ www.zeglarski.info

Kolejny żeglarz zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W niedzielę 12 maja odsłonięta zostanie tablica Bolesława Mazurkiewicza. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2019.

[t][/t] [s]Fot. Archiwum rodzinne[/s]

Prof. Bolesław Mazurkiewicz (1931-2017) był jednym z najważniejszych organizatorów pomorskiego żeglarstwa – współzakładał Gdański Okręgowy Związek Żeglarski (obecnie Pomorski Związek Żeglarski), przez wiele lat był członkiem jego zarządu oraz prezesem od 1979 do 1992 roku. Był także honorowym prezesem PoZŻ.

Bolesław Mazurkiewicz zasiadał również w prezydium Rady Rozwoju Żeglarstwa Województwa Gdańskiego od początku jej istnienia. Był współtwórcą Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” oraz członkiem wielu organizacji morskich, żeglarskich i akademickich. Zawodowo i naukowo związany z Politechniką Gdańską, której był rektorem w latach 1987-1990, specjalizował się w konstrukcjach hydrotechnicznych, w tym marinach.

Więcej o Bolesławie Mazurkiewiczu przeczytać można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

W niedzielę 12 maja o godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego, na południowym falochronie gdyńskiej mariny, odsłonięta zostanie tablica dla Bolesława Mazurkiewicza. Uroczystość połączona zostanie z uroczystym otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego, a uświetni ją występ Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. Zapraszamy serdecznie do udziału.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy przejdą do siedziby PoZŻ na spotkanie żeglarskie. Będzie ono okazją m.in. do obejrzenia prac marynistycznych Olimpii Dębskiej i Jerzego Springera oraz obejrzenia filmu o Bolesławie Mazurkiewiczu, który swoją premierę będzie miał na portalu Żeglarski.info w ten piątek.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, patronat honorowy objął nad nim Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, a patronat medialny portal Żeglarski.info. Partnerami są miasto Gdynia, Liga Morska i Rzeczna i Polski Związek Żeglarski. Impreza jest częścią obchodów 95-lecia PZŻ.

 

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca.

Tagi: Bolesław Mazurkiewicz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 maja

Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19
piątek, 2 maja 1851