TYP: a1

Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata

piątek, 12 lipca 2019
Informacja prasowa

W 2019 roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę zakończenia wyprawy Leonida Teligi na jachcie „Opty”. Dla uczczenia tej ważnej rocznicy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do swojego tczewskiego oddziału, Muzeum Wisły na wystawę „Płynę na „Opty”. Zabytki z rejsu dookoła świata”.

Żagle, dryfkotwa, ławka bosmańska, róg mgłowy, tuba głosowa, dziennik jachtowy, osobiste rzeczy Leonida Teligi, listy do kapitana - to jedne z wielu eksponatów, które znalazły się na ekspozycji w tczewskim oddziale NMM. Do tej pory tylko niektóre z tych zabytków były przedstawiane publiczności. Dziś przypominają one historię sprzed ponad pół wieku, przybliżając atmosferę pierwszego polskiego samotnego rejsu dookoła świata. Odrestaurowany jacht "Opty" prezentowany jest w sąsiednim Centrum Konserwacji Wraków Statków.

- Wystawa „Płynę na Opty” to hołd złożony Leonidowi Telidze i upamiętnienie bardzo ważnej dla historii polskiego żeglarstwa rocznicy – mówi kurator wystawy, Radosław Paternoga – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku posiada bogatą spuściznę po kapitanie w postaci cennych zabytków, związanych zarówno z legendarnym rejsem, jak i z historycznym jachtem. Przygotowując wystawę wiedzieliśmy, że będziemy bazować na naszych zbiorach. Nie korzystaliśmy tym razem z multimediów, teatralnych scenografii oraz animacji komputerowych. W aranżacji wystawy ważna była też dla nas przestrzeń miejsca i światło. Chcieliśmy dać miejsce naszym gościom, aby mogli poczuć się jakby płynęli w rejs na Opty razem z Leonidem Teligą – dodaje Radosław Paternoga.

Wystawę „Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata” można zwiedzać do 28 czerwca 2020 roku w Muzeum Wisły w Tczewie. 

Tagi: Leonid Teliga, Opty, wystawa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771