TYP: a1

ORP Błyskawica inauguruje 45. sezon wystawienniczy

poniedziałek, 15 czerwca 2020
Z mediów/Muzeum Marynarki Wojennej

To dobra wiadomość dla tych, co w ramach wakacji wybiorą się nad polskie morze. Od wtorku, 16 czerwca w Gdyni znów będzie można zwiedzać Okręt – muzeum „Błyskawicę”. To już 45. sezon wystawienniczy okrętu. 

 

Okręt będzie czynny w godz. 10 – 13 i 14 – 16 (kasa zamyka się o 12.15 i 15.15), w poniedziałki okręt będzie nieczynny. Obowiązują nowe zasady zwiedzania okrętu, dostosowane do wymogów trwającego zagrożenia pandemicznego:

- zwiedzanie indywidualne lub w grupach do 5 osób;

- zwiedzanie z przewodnikiem maksymalnie w grupach do 5 osób (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna)

- do 50 osób jednocześnie na pokładzie

- czas zwiedzania do 30 minut

 

- należy zachować po 2 metry odstępu w kolejce i między zwiedzającymi

- wymagane jest noszenie maseczek oraz dezynfekcja rąk po wejściu na pokład

 

Zwiedzanie z przewodnikiem dla większych grup oraz zajęcia edukacyjne nie są możliwe do odwołania.

 

ORP „Błyskawica” to prawdziwy zabytek klasy zerowej wśród okrętów – uczestników wojen morskich. Jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r. Okręt wciąż nosi biało-czerwoną wojenną banderę. Pozostaje w składzie 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej i ma etatową marynarską załogę. Jest niezwykle cennym i atrakcyjnym obiektem muzealnym – wizytówką morskiej Polski, Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej. Dokumentuje tradycje walk polskich marynarzy, jest miejscem reprezentacyjnych spotkań i uroczystości państwowych, w tym uroczystych promocji oficerów Marynarki Wojennej, ostoją odwiecznego morskiego ceremoniału, a równocześnie świetnie utrzymanym zabytkiem wojennomorskiej techniki o światowej randze.

 

Muzeum Marynarki Wojennej utrzymuje w pomieszczeniach „Błyskawicy” wystawę poświęconą walkom marynarzy podczas II wojny światowej.

Tagi: ORP Błyskawica, Muzeum Marynarki Wojennej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771