TYP: a1

Tajemnicza awaria podmorskiego kabla

poniedziałek, 20 maja 2024
Hanka Ciężadło

W odróżnieniu od poprzednich tajemniczych awarii, tym razem rzecz działa się nie na Bałtyku, ale na Morzu Norweskim. Z niewyjaśnionych przyczyn doszło tam do uszkodzenia podmorskiego kabla służącego do zbierania danych. Czy był to przypadek, celowe działanie, niefortunny zbieg okoliczności… Tego na razie nie wiadomo.

Okoliczności zdarzenia

Sytuacja wydarzyła się nieco na północ od Lofotów. Kabel, jaki został uszkodzony, należy do obserwatorium Norweskiego instytutu Badań Morskich LoVe. Podmorska instalacja, wraz z systemem kamer i czujników, służy głównie do obserwacji i dokumentowania życia w morzu, a przy okazji monitoruje też ruch statków, w tym okrętów podwodnych. I może własnie dlatego ciągle coś jej sie przytrafia?

Awaria, jaka miała miejsce w tym tygodniu, nie jest bowiem pierwszym dziwnym przypadkiem, jaki przydarzył się temu właśnie obserwatorium. W 2021 roku w tajemniczych okolicznościach również doszło do przerwania instalacji - wówczas zaginęło 4,2 spośród 66 km podmorskiego kabla.

Ale to już było...

Trzy lata temu awaria rozpoczęła się od braku zasilania. Tak było i tym razem. W przypadku poprzedniego incydentu policyjne śledztwo utknęło jednak w martwym punkcie. Ostatecznie przyjęto hipotezę, że instalacja została przypadkowo uszkodzona przez przepływający w okolicy statek rybacki. Pojawiły się oczywiście pogłoski o możliwym sabotażu, ale niczego nie udało się nikomu udowodnić.

Niezależnie od przyczyn, kabel należało oczywiście naprawić – norweski rząd w 2022 roku przekazał na ten cel kwotę 58,3 mln koron, czyli nieco ponad 21 milionów złotych. Nic zatem dziwnego, że ponowne zniszczenie instalacji w tak krótkim czasie mogło Norwegów trochę zdenerwować.

 

 

Tagi: Norwegia, kabel, awaria
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933