TYP: a1

Polski żeglarz zaginął na Kanarach

wtorek, 18 czerwca 2024
Hanka Ciężadło

Dotarła do nas niepokojąca informacja – postanowiliśmy ją nagłośnić, ponieważ istnieje szansa, że będziecie w stanie pomóc. Być może znacie kogoś, kto przebywa w tamtych rejonach i może mieć jakieś wiadomości, które ułatwią poszukiwania. 

O co chodzi?

Na Oceanie Atlantyckim w rejonie Wysp Kanaryjskich zaginął 59-letni polski żeglarz, Marek Siedlecki. O sytuacji poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych syn zaginionego.

Wiadomo, że 13 czerwca Polak opuścił port Gran Tarajal na Fuertaventurze i kierował się w stronę Gran Canarii. W minioną sobotę (13 czerwca) zamierzał zakończyć rejs i z lotniska w Las Palmas wrócić do domu. Miał już kupiony bilet, jednak nie dotarł na lotnisko – nie dopłynął nawet do Gran Canarii. Nie wiadomo, co się z nim stało.

Co wiemy na pewno?

MMSI jachtu, jakim płynie Polak, to 236111348, jednostka nazywa się NAUTIS, rejestracja Pol19474. Fakt zaginięcia żeglarza został zgłoszony morskim służbom poszukiwania i ratownictwa, Guardii Civil, polskiej ambasadzie, a nawet niemieckiej policji (zaginiony mieszka na stałe we Frankfurcie i tam miał wylądować po zakończeniu rejsu).

Na jachcie nie działa AIS, więc nie ma możliwości namierzenia go. Syn żeglarza, po konsultacjach z doświadczonymi żeglarzami wysnuł hipotezę, że prawdopodobnie na jednostce padła elektryka i sterowanie.

Jak można pomóc?

Przede wszystkim – rozpuścić wici, udostępnić posty, napisać SMS-y do znajomych czy przyjaciół, którzy mogą żeglować w okolicy Wysp Kanaryjskich. Im więcej osób będzie wiedziało o sytuacji, tym większa szansa, że ktoś zwróci uwagę na nietypowe zachowanie zaginionej jednostki (jacht prawdopodobnie dryfuje).

Obszar poszukiwań jest bardzo rozległy, dlatego rodzina zaginionego prosi wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek pomocne informacje, o pilny kontakt ze służbami ratowniczymi. Można też zwrócić się bezpośrednio do p. Przemysława, syna żeglarza. Telefon: +4915776190366. 

 

Tagi: zaginięcie, Polak, żeglarz, Wyspy Kanaryjskie, pomoc
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934