TYP: a1

Huti zaatakowali lotniskowiec

poniedziałek, 3 czerwca 2024

Każdemu czasem się zdarza wpaść na ryzykowny pomysł, czego dowodem może być akcja, jaką przeprowadzili w miniony weekend bojownicy Huti. Dotąd celem ich ataków były przeważnie statki handlowe. Tym razem zaatakowali amerykański lotniskowiec „Eisenhower”. Co na to US Navy?

Kim właściwie są Huti?

Bojownicy Huti działają w Jemenie, a wspiera ich między innymi Iran. Oni sami identyfikują się jako zajdyci, czyli grupa należąca do szyickiej mniejszości muzułmańskiej. Zaczęli swoją działalność w latach 90. minionego wieku, a założycielem ruchu był pan Husajn al-Huti, co wyjaśnia nazwę ugrupowania.

Początkowo Huti mieli naprawdę przyzwoite cele: pragnęli bowiem zwalczać korupcję, która za rządów ówczesnego prezydenta Saleha kwitła w najlepsze. Co się zatem stało, że od walki z korupcją we własnym kraju gładko przeszli do walki ze statkami handlowymi należącymi do zupełnie innych państw?

Eskalacja konfliktu

W wielkim skrócie historia wygląda następująco: prezydent Saleh próbował walczyć z Huti przy pomocy wojsk z Arabii Saudyjskiej, poniósł klęskę, szyici (znowu) zaczęli walczyć z sunnitami, w te walkę wmieszały się inne kraje arabskie i mamy to, co mamy: wojnę domową w Jemenie i stałe zagrożenie dla handlu na Morzu Czerwonym.

Kiedy na dodatek rozpoczęła się wojna w strefie Gazy pomiędzy Hamasem a Izraelem, Huti postanowili poszerzyć działalność, wspierając Hamas i atakując statki zmierzające do Izraela. Teraz stanowią zagrożenie dla każdej jednostki handlowej, przepływającej przez Morze Czerwone. A tak się pechowo składa, że prowadzi tamtędy najkrótsza droga morska pomiędzy Europą a Azją – w sumie niemal 15 procent światowego handlu.

Po co atakować lotniskowiec?

Agencja Reuters, która przekazała światu tę informację, powołuje się na Yahya Saree (rzecznika sił zbrojnych Huti). Atak został przeprowadzony z użyciem dronów i rakiet. Co więcej, zdaniem bojowników, celem był nie tylko „Eisenhower” – podkreślają oni, że była to już „druga tego rodzaju operacja przeciwko lotniskowcowi w ciągu ostatnich 24 godzin". Poza tym, jak twierdzą, zaatakowali również niszczyciel należący do US Navy oraz trzy inne statki – tym razem handlowe.

Co na to Amerykanie? Sęk w tym, że… nic. OK, uściślijmy: ten konkretny atak, jaki (zdaniem rzecznika Huti) miał miejsce w miniony weekend, nie doczekał się jeszcze odpowiedzi. Być może dlatego, że sam by odpowiedzią. W piątek USA i Wielka Brytania oświadczyły bowiem, że dokonały ataków na kilka celów Huti w Jemenie, co z kolei było efektem wcześniejszych napaści bojowników na statki… I tak się to kręci.

 

 

 

Tagi: Huti, Morze Czerwone, lotniskowiec, Eisenhower, USA, US Navy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933