TYP: a1

Odkrywanie uroków Słupska: Niezapomniane podróże, udane wakacje i idealny wypoczynek

poniedziałek, 3 lipca 2023
Artykuł sponsorowany

Słupsk to jedno z większych miast północnej Polski. Jest to doskonała destynacja dla podróżników poszukujących niezapomnianych przygód, udanych wakacji i idealnego wypoczynku. Z zabytkową architekturą, bogatym dziedzictwem kulturowym i bliską odległością do wybrzeża, Słupsk ma wiele do zaoferowania dla każdego odwiedzającego.

W Słupsku znajduje się także Uniwersytet Pomorski, po skończeniu którego każdy ma szansę dostać pracę na jednym z tysięcy dobrze płatnych stanowisk. Na początku swojej ścieżki zawodowej warto poszukać dla siebie mieszkania w ramach wynajmu długoterminowego. Dla takich osób dużym ułatwieniem mogą być platformy, które ułatwiają wyszukiwanie ogłoszeń i umożliwiają kontakt z właścicielami.

W tym artykule opisaliśmy wszystko, co trzeba wiedzieć wyjeżdżając na wakacje do Słupska.

Słupsk – urokliwe miasto na północy Polski

Miasto Słupsk od lat zachwyca turystów swoją unikalną architekturą i dziedzictwem kulturowym. Duża część miasta uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, a podczas odbudowy miasta skupiono się przede wszystkim na budynkach mieszkalnych, dlatego też nie zachowały się tam dawne budowle średniowieczne o świeckim charakterze.

Słupsk jest miastem niezwykłym w swoim uroku, które zachwyca odwiedzających wraz z każdą wizytą. Malownicze uliczki, zabytkowe budynki i bliskość Bałtyku i jego pięknych plaż tworzą niepowtarzalną atmosferę, która sprawia, że Słupsk pozostaje w pamięci na długi czas.

Atrakcje Słupska

Słupsk jest miastem, którego liczne zabytki zdają się opowiadać nam o jego burzliwych dziejach. Na mapie znajduje się kilka punktów, które trzeba obowiązkowo odwiedzić wybierając się w północne regiony kraju. Oto lista kilku najważniejszych:

Zamek Książąt Pomorskich i muzeum

Zamek Książąt Pomorskich to jedna z najważniejszych historycznych atrakcji w Słupsku. Ta imponująca budowla, datowana na początek XVI wieku stanowi nie tylko symbol dawnej potęgi i wspaniałości miasta, ale również świadectwo niełatwej historii regionu. Zamek, który w idealny sposób wtopił się w miejskie zabudowania, kryje w sobie wspaniałe sale, ale także fascynujące wystawy i ekspozycje, które przybliżają historię Pomorza i rozwój Słupska na przestrzeni wieków.

Zamek otwarty jest do zwiedzania codziennie do godziny 17:00. Bilet wstępu kosztuje 21 złotych, przy czym istnieje możliwość wstępu tylko na pojedyncze wystawy i ekspozycje.

Ratusz miasta, taras widokowy i wieża

Ratusz miejski w Słupsku to imponujący budynek zlokalizowany w centralnej części miasta. Jego elewacja główna, bogato zdobiona detalami architektonicznymi, skierowana jest w stronę placu Zwycięstwa. Charakteryzuje go unikalny plan w kształcie litery "U" oraz majestatyczna wieża zegarowa z cebulastą kopułą.

Wnętrze ratusza kryje wiele interesujących elementów, takich jak reprezentacyjny hol, galerie portretów burmistrzów i prezydentów, a także sala konferencyjna i gabinet prezydenta z oryginalnymi tapetami sprzed wieku. Wieża ratusza oferuje taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta i dolinę rzeki Słupi.

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych

Miłośnicy przyrody nie mogą pominąć Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, które otaczają Słupsk. Te malownicze tereny oferują nie tylko piękne widoki i możliwość aktywnego wypoczynku, ale także bogactwo przyrody i dzikiej fauny. Można tu cieszyć się długimi spacerami, rowerowymi wycieczkami, a nawet piknikiem w otoczeniu zieleni. Latem parki są prawdziwym rajem i miejscem idealnym, aby odpocząć od miejskiego zgiełku i w pełni cieszyć się spokojem otaczającego środowiska.

Baszta Czarownic

Baszta Czarownic w Słupsku, wzniesiona w XV wieku, pierwotnie pełniła funkcję baszty obronnej, a później została przekształcona w więzienie dla kobiet oskarżanych o czary. W ciągu wieków stracono tutaj 18 kobiet, stając się miejscem tragicznych wydarzeń związanych z prześladowaniami czarownic.

Po wielu przekształceniach i pożarze w 1945 roku, baszta została odbudowana i od 1975 roku pełni funkcję galerii sztuki o nazwie "Baszta Czarownic". To historyczne miejsce jest jednym z najstarszych zabytków architektonicznych w Słupsku, a galeria organizuje różnorodne wystawy sztuki, prezentując prace malarskie, fotografie, rzeźby, grafiki, rysunki i instalacje przestrzenne.

Planty

Planty w Słupsku to park miejski o powierzchni około 13 hektarów, otaczający historyczne centrum miasta. Park został założony w XIX wieku na miejscu dawnych fortyfikacji miejskich. Na terenie Plantów znajdują się malownicze alejki, trawniki, drzewa i kwietniki, tworząc przyjemne miejsce do spacerów i wypoczynku.

Park oferuje także liczne ławki, place zabaw i tereny rekreacyjne dla mieszkańców i turystów. Planty są ważnym elementem zielonej przestrzeni Słupska.

Wakacje i wypoczynek w Słupsku

Słoneczną pogodę warto wykorzystać wybierając się nad Bałtyk. Słupsk znajduje się około 20 kilometrów od Morza Bałtyckiego, co oznacza, że podróż tam zajmuje około 30 minut. To sprawia, że Słupsk jest dogodnym miejscem na wakacje i wypoczynek dla osób poszukujących dostępu do pięknych plaż i atrakcji nadmorskich.

W okolicy Słupska znajdują się urokliwe nadmorskie miejscowości, takie jak Ustka czy Rowy, które warto odwiedzić, aby móc w pełni korzystać z letniego sezonu.

Jak zaplanować udany wypoczynek w Słupsku?

Wybierając się do Słupska warto wcześniej zaplanować termin wyjazdu, na podstawie którego możliwe będzie wybranie odpowiedniego noclegu. Pamiętaj, że im bliżej sezonu, tym droższe noclegi, dlatego wystarczająco wcześniej zarezerwuj sobie bazę wypadową unikając niepotrzebnych wzrostów ceny.

Pogoda nad Bałtykiem może być kapryśna, więc warto zabrać ze sobą zarówno letnie ubrania i strój kąpielowy, jak i warstwową odzież oraz okrycie przeciwdeszczowe, aby być przygotowanym na różne warunki atmosferyczne. Jeśli rezygnujesz z samochodu, musisz mieć na uwadze, że dojazd do Słupska możliwy jest pociągami InterCity z większości miast Polski. Wybierając się tam z Warszawy do pociągu IC musisz przesiąść się w Gdańsku.

 

 

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934