TYP: a1

Igor Tarasiuk wygrywa w Olsztynie!

środa, 16 sierpnia 2023
Informacja prasowa PZŻ

Załoga Euroshipping Yacht Club Gdańsk wygrywa 4 rundę polskiego RS21 Cup rozegraną w Olsztynie. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Nowy Sztynort Jacht Klub Wiktora Plitko oraz SportVita Ski&Sail Gliwice Bartłomieja Wójciaka, Udzial wzięło 13 załóg z Litwy, Czech i Polski. Regaty odbyły się na jeziorze Ukiel, a Patronat Honorowy na nimi objął Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Po 3 rundach w Szczecinie, Sopocie i Gdyni było jasne, że w walkę o zwycięstwo w całym cyklu 5 imprez, walczyć może jeszcze parę załóg, ale faworytami są załogi Wójciaka i Plitko prowadzące w rankingu. Wciąż szanse na obronę Pucharu miał Jacek Puchniarz ale w Olsztynie, przedostatniej rundzie cyklu musiałby popłynąć bardzo dobrze aby utrzymać kontakt z liderami.

Sobota nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć. Prognoza zapowiadała słaby wiatr lub jego brak, ale lekkie podmuchy umożliwiły komisji regatowej ustawienie trasy i zebranie załóg na starcie. Jednak mimo 5 prób, wszystkie wyścigi musiały zostać przerwane z powodu zbyt słabego i niestabilnego wiatru. Niedziela wyglądała obiecująco i zdecydowano o przyspieszeniu startu na 9 rano.

Niestety, tym razem prognoza nie sprawdziła się i wiatr pojawił się dopiero o godz. 11. Komisji udało się rozegrać 4 wyścigi zanim wiatr definitywnie zniknął. Doskonale zaczął Plitko, wygrywając pierwszy wyścig wyprzedzając na ostatnim boku prowadzącego cały czas Wojciecha Myśliwca z WAT. Dobrze popłynęli Tomasz Micewicz oraz litewska załoga Tadasa Zizysa. Fatalny start zanotował Igor Tarasiuk na nowym jachcie 278 Euroshipping kończąc ten wyścig na ostatnim miejscu, Jednak już w kolejnym wyścigu finiszował drugi, tuż za doskonale płynącym Wójciakiem, który zaczął regaty również poniżej oczekiwań na 9 miejscu. Fatalny błąd zanotowal Plitko, który pomylił boje i spadł z 2 na 5 miejsce. Być może, ten błąd w końcowych wynikach koształ go zwycięstwo w regatach. Kolejny wyścig to ponownie wygrana Plitko przed Arkiem Sendlewskim z Olsztyna oraz ponownie meldującym się w czołówce Tarasiukiem. Ostatni wyścig to pokaz Tarasiuka, który wygrywa ten bieg i dzięki dopiero 5 miejscu Plitko i 9 Myśliwca, wskakuje na fotel lidera i tym samym wygrywa całe regaty. Zwycięska załoga popłynęła w składzie Joanna Mariańska, Krzysztof Mariański, Jakub Padzik i Igor Tarasiuk

Wyniki 4 rundy RS21 Cup, Olsztyn:

 1. Igor Tarasiuk, Euroshipping Yacht Club Gdańsk  6 pkt
 2. Wiktor Plitko, Nowy Sztynort Jacht Klub               7 pkt
 3. Bartłomiej Wójciak, SportVita Ski&Sail Gliwice   9 pkt
 4. Wojciech Myśliwiec, WAT Warszawa                     9 pkt
 5. Arkadiusz Sendlewski, Junga OKŻ                            12 pkt
 6. Tomasz Micewicz, Yacht Club Gdańsk                    12 pkt
 7. Tadas Zizys, Orbitos (LTU)                                           16 pkt
 8. Jacek Puchniarz, Polsporty.pl Sailing                       17 pkt
 9. Paweł Grabowski, WAT Warszawa                          18 pkt
 10. Tymon Sadowski, Lubelskie YKP Lublin                  22 pkt
 11. Robert Janiszewski, R2 Sailing Team                       29 pkt
 12. Grzegorz Krupa, Etisoft Sailing Team                      31 pkt
 13. Tomas Novotny, Liberec Ocean Club                      40 pkt

W rankingu przed ostatnią rundą planowaną w Sztynorcie w dniach 15-17 września, walka o zwycięstwo rozstrzygnie się prawdopodobnie między Wiktorem Plitko i Bartłomiejem Wójciakiem.

Czołówka rankingu po 4 rundach: 

 1. Wiktor Plitko, Nowy Sztynort                     245 pkt
 2. Bartłomiej Wójciak, SportVita Gliwice    220 pkt 
 3. Wojciech Myśliwiec, WAT Warszawa     185 pkt 
 4. Jacek Puchniarz, Polsporty.pl                    150 pkt
 5. Tomasz Micewicz, Yacht Club Gdańsk    130 pkt
 6. Tymon Sadowski, YKP Lublin                      123 pkt
 7. Paweł Grabowski, WAT Warszawa 2       115 pkt
 8. Igor Tarasiuk, Yacht Club Gdańsk             100 pkt
 9. Karol Górski, Baltiq Sport                            100 pkt
 10. Piotr Mańczak, SLAVA Racing                     95 pkt

Pełne wyniki i rankingi na stronie www.rs21class.pl

Przebieg rywalizacji i wyniki można śledzić na żywo na platformie SAP https://rs21polish2023.sapsailing.com/

W organizację regat bardzo mocno zaangażowało się Miasto Olsztyn oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie udostępniając organizatorom infrastrukturę, a Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Pan Piotr Grzymowicz.

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Sezon składa się z 5 imprez w Szczecinie, Sopocie, Gdyni, Olsztynie z finałem w Nowym Sztynorcie. RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce, a flota Polskiej Ligi Żeglarskiej jest dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią na Sardynii i zakończą sezon główny. 


Partnerami regat RS21 Cup sa: Miasto Olsztyn, OSiR Olsztyn, Polski Związek Żeglarski oraz Bryt Sails, Harken, Polska Liga Żeglarska i RS Sailing.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska i cyklu Polish Match Tour. 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934