TYP: a1

Krakowscy studenci budują łódź solarną

piątek, 4 marca 2016
Monika Frenkiel
To połączenie nowych technologii, poszukiwania alternatywnych źródeł energii oraz… żeglarskiej pasji. Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej pracują właśnie nad projektem łodzi solarnej.


W teamie AGH Solar Boat Team bierze udział 39 osób - studenci z Akademickiego Klubu Żeglarskiego AGH oraz ze Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia. Jak mówi Joanna Maraszek, odpowiedzialna za promocję projektu, to jedna z niewielu naprawdę międzywydziałowych uczelnianych inicjatyw. Głównym celem jest udział w zawodach łodzi solarnych, chociaż chodzi także o zaprezentowanie innowacyjnego podejścia do wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

- To pierwszy projekt na uczelni bazujący na odnawialnych źródłach energii. Jeśli używamy energii elektrycznej, nie ogranicza nas pojemność baku. Ogranicza nas pogoda. A to sprawia, że jesteśmy bardzo blisko klasycznego żeglarstwa – podkreśla Joanna Maraszek.

AGH Solar Boat Team ma wsparcie władz Akademii, warsztat (oraz zgodę na modyfikacje budynku, kiedy trzeba będzie wyprowadzać gotową łódkę) i projekt. Jego członkowie prowadzą rozmowy ze sponsorami, na przykład firmą, która miałaby wykonać panele słoneczne. W tym czasie konstruktorzy pracują nad rozwiązaniami, często innowacyjnymi nie tylko na skalę kraju.

– Łódka będzie zaopatrzona w hydroskrzydła. Powodują one, że po osiągnięciu określonej prędkości łódź uniesie się nad wodę. Nie tylko będzie się po niej ślizgać, ale będzie się unosić nad wodą – o jednym z nich bliżej opowiada Joanna Maraszek. – Spowoduje to zmniejszenie oporu wody i tym samym mniejsze zużycie energii. Skrzydła będą sterowalne i będą się dostosowywać do parametrów wody, na przykład fal, żeby utrzymywać łódź w stabilnej pozycji.

Konstrukcyjnych wyzwań przy budowie łodzi jest sporo – najważniejsze to stabilizacja łodzi oraz kompromis między jej wagą a wytrzymałością. Konstruktorzy liczą każdy gram i już wiedzą, że sternik łodzi będzie musiał ważyć 80 kilo. Sam sternik został już wybrany - w przypadku jego niewystarczającego ciężaru trzeba będzie dociążyć łódź pod jego siedzeniem. Kolejne wyzwanie to zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed wpływem wody morskiej. – Tych wyzwań będzie znacznie więcej. Będziemy jednak prowadzić etap konsultacji, które pozwolą nam rozwiać wątpliwości – dodaje Joanna Maraszek.




TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 czerwca

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877