TYP: a1

Zepsute wodorosty toną w wodorostach

czwartek, 13 lutego 2020
Z mediów

Żywioły w dalszym ciągu nie rozpieszczają Australii. Co prawda ulewne deszcze i burze dogasiły pożary gnębiące kontynent, teraz jednak to woda stanowi największe zagrożenie.

 

W zeszłym tygodniu w Sydney zanotowano opady deszczu największe od 30 lat, co spowodowało również rekordową liczbę interwencji służ – straż pożarna wzywana była 15 tysięcy razy do pomocy przy usuwaniu powalonych drzew i gruzu oraz wydobywaniu samochodów z wód powodziowych. Przyszłość też nie zapowiada się różowo, bo Nowej Południowej Walii grożą kolejne ulewne deszcze i bardzo wysokie fale (mające nawet pięć metrów wysokości). Może to doprowadzić do powodzi i erozji plaż. W niektórych miejscach spodziewane jest nawet ponad 100 mm deszczu na metr kwadratowy.

 

Jednym z miejsc, które ucierpiały w wyniku burz jest słynna plaża w Sydney. Coogee jest jedną z najpopularniejszych wśród surferów i rodzin z dziećmi. Niedaleko Coogee znajduje się także Zatoka Gordona z miejscami do nurkowania i bogatą fauną morską. Kilka dni po tym, jak Sydney nawiedziły burze, Coogee została przykryta tonami wodorostów. Roślin jest tak dużo, że plaża została zamknięta – choć to nie powstrzymuje tych, którzy wśród zwałów alg chcą sobie strzelić selfiaka.

 

Co ciekawe, nazwa "coogee" pochodzi od aborygeńskiego słowa "koojah", które oznacza "zepsute wodorosty".

 

 

 

Tagi: Australia, Sydney, burze
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 maja

Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie pochowano Leszka Błaszczyka, żeglarza, dziennikarza, wieloletniego redaktora naczelnego "Żagli". W czasie II wojny światowej - członek harcerskich "Szarych Szeregów", później deportowany do Niemiec na przymusowe roboty
środa, 7 maja 2008
Ze Świnoujścia wyruszył w rejs s/y "Bies" pod Kapitanem Bogdanem Prądzyńskim; w powrót do kraju jacht wystartował 15 lipca 1976 r. pod Kpt. Stanisławem Horeckim (zakończenie rejsu 15 października w Kołobrzegu).
środa, 7 maja 1975
Na południowym Atlantyku sir Alec Rose zamyka wokółziemską pętlę na "Lively Lady".
sobota, 7 maja 1966
Patent kapitański zdobywają Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i Dariusz Bogucki.
sobota, 7 maja 1966
Zwodowano żaglowiec "Preussen", jeden z największych żaglowców świata; statek pływał z Europy do Ameryki Południowej, a po kolizji (1910 r.) z parowcem "Brighton" uległ uszkodzeniu, zakotwiczony - zerwał się z kotwicy i rozbił na skałach.
środa, 7 maja 1902
Zwodowano "Victory" - statek flagowy Horatio Nelsona, sławny udziałem w bitwie pod Trafalgarem; obecnie okręt stoi w suchym doku w Portsmouth pełniąc funkcję muzeum.
wtorek, 7 maja 1765