TYP: a1

Żeglarska przygoda na pokładzie żaglowca Generał Zaruski

wtorek, 6 marca 2018
Informacja prasowa

Mamy wyjątkową propozycję dla uczniów szkół średnich oraz studentów. Trwa rekrutacja do czwartej edycji "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami", która odbędzie się w terminie 25.06-12.07.2018 r. „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski” - Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Tegoroczną edycję wyprawy dedykowana jest setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Z tej okazji gdański żaglowiec będzie nosił pod salingiem okolicznościową banderę "Niepodległa", a załoga wystąpi w galowych mundurach z orzełkiem na piersi na paradach i prezentacjach. Ważne wydarzenia z historii Polski zostaną także wplecione do programu edukacyjnego rejsu.

STS Generał Zaruski wraz z załogą zapuści się na Morze Północne, jeszcze dalej na Zachód niż kiedykolwiek pod gdańską banderą. Jednym z etapów jest dotarcie m. in. do Londynu. W planie są "żelazne" atrakcje stolicy Anglii, jak British Museum, Royal Museum Greenwich (żaglowiec Cutty Sark, Royal Observatory, Meridian Line), Natural History Museum, a w Kopenhadze Muzeum Narodowe oraz zamek Rosenborg, dawna siedziba królów Danii. Finałowym akcentem rejsu będzie wizyta w porcie otwarcia regat "The Tall Ships Races" w Sunderland na wschodnim wybrzeżu Anglii. Wszystkie te punktu programu rejsu mogą stać się udziałem osób zainteresowanych niezwykłą żeglarską przygodą. Zapraszamy do udziału w otwartej rekrutacji!

 

Jak wziąć udział w rejsie?

Należy przygotować zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na jednej stronie formatu A4 i dostarczyć je do 11.05.2018 r. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu (np. plan zwiedzania jednego z odwiedzanych miast, prezentacja multimedialna, plan gry miejskiej, zabawa integracyjna itp.). W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły można znaleźć w regulaminie oraz prezentacji programu "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami" na stronie http://zaruski.pl.

Rejs rozpocznie się w dniu 25.06 w Rostocku, skąd po odbyciu szkolenia żeglarskiego, załoga wypłynie do stolicy Danii – Kopenhagi. W trakcie rejsu będą miały miejsce regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Instruktorzy będą stawiać na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację. Rejs zakończy się 12.07.2018 r. w angielskim Sunderland, gdzie najpiękniejsze żaglowce świata będą już w komplecie gotowe do startu w regatach "The Tall Ships Races".

Tagi: STS Generał Zaruski, rejs, Szkoła pod żaglami
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771