TYP: a1

Uczniowie z Pomorza popłynęli na Morze

wtorek, 25 września 2018
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Pierwsi uczniowie wyruszyli w rejsy na pokładzie „Zawiszy Czarnego” w ramach akcji Pomorze na Morze organizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Wbrew prognozom poniedziałkowy poranek przywitał uczestników akcji piękną słoneczną aurą i lekkim wiatrem, idealnym do żeglugi po Zatoce Gdańskiej. O godzinie ósmej z nabrzeża w gdyńskim Basenie Prezydenckim wypłynęli uczniowie I LO im. H. Derdowskiego w Kartuzach, którzy po dwugodzinnym rejsie wrócili na brzeg pełni wrażeń.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej nawiązującej do obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wizyty wszystkich grup w Muzeum, to po rejsie na żaglowcu, kolejny element tegorocznej akcji Pomorze na Morze.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Kolejną grupą, która wyruszyła ku morskiej przygodzie na „Zawiszy” byli uczniowie Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Człuchowie. Młodzież nie tylko wysłuchała wykładu o życiu na żaglowcu i zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas rejsu, ale także zwiedziła „Zawiszę” i uczestniczyła w pracach pokładowych.

– To był bardzo fajny rejs – dzielił się wrażeniami Piotr z 7 klasy. – Nigdy przedtem nie miałem okazji żeglować, ale na pewno kiedyś spróbuję ponownie. Praca na takim żaglowcu nie jest łatwa, ale jak ktoś chce to na pewno sobie poradzi. Mnie najbardziej podobało się, jak musieliśmy obrócić żagiel.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Z młodzieżą spotkali się dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Czopek i dyrektor Referatu Komunikacji Społecznej w pomorskim Urzędzie Marszałkowskim Sławomir Lucewicz, który zachęcił młodzież do żeglowania i odkrywania nowych zakątków województwa pomorskiego, życząc równocześnie udanej wyprawy.

W poniedziałek na morze wyruszyli jeszcze uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bytowie i Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Akcja potrwa do piątku, 28 września, a wezmą w niej udział uczniowie z 31 pomorskich szkół. Każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy certyfikat poświadczający udział w rejsie na „Zawiszy” i kalendarz trójdzielny promujący fresk „Niebo polskie”. Malowidło, wykonane w latach 30. ubiegłego stulecia i było symbolem polskości w Gdańsku. Po zniszczeniu przez Niemców zostało odtworzone dopiero w tym roku na suficie Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Organizatorem akcji jest Pomorski Związek Żeglarski przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który jest jej głównym partnerem.  W projekcie udział biorą również pomorskie samorządy, Muzeum Marynarki Wojennej i Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a patronem medialnym jest portal Żeglarski.info. Akcja odbywa się w ramach wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

 

 

Tagi: Pomorze na Morze, akcja, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771