TYP: a1

Pogoria wykonała napis z okazji 100 lat AGH

piątek, 22 lutego 2019
Informacja prasowa/AGH

Nietypowy sposób na uczczenie jubileuszu znalazła krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Żaglowiec szkoleniowy STS Pogoria przepłynął trasę w kształcie napisu „100 AGH” na wodach Morza Śródziemnego. 


Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS. Ślad zaobserwowany przez satelity miał długość 4 mil morskich i szerokość 1 mili morskiej.
Inicjatywa była pomysłem pracowników, studentów oraz absolwentów AGH, którzy w ramach obchodów jubileuszowych uczelni uczestniczą obecnie w „Rejsie 100-lecia AGH” na pokładzie Pogorii. Załoga rejsu zaproponowała kapitan Annie Kiełbik-Piwońskiej, aby z okazji jubileuszu ich Alma Mater „napisać” żaglowcem na wodzie „100 AGH”. 


Stała załoga żaglowca zgodziła się podjąć to trudne wyzwanie i w ten sposób powstał gigantyczny napis widoczny dzięki sygnałom GPS. Odległość, którą przepłynęła Pogoria, aby go wykonać to 10 mil morskich, co udało się dzięki precyzyjnemu manewrowaniu głównego mechanika statku.


Podróż załogi z AGH rozpoczęła się w ubiegłą sobotę. Dotychczas żaglowiec pokonał trasę, która obejmowała porty w Loano, Portovenere, Portoferraio oraz Civita Vecchia. Organizatorem rejsu ze strony krakowskiej uczelni jest Koło Naukowe Metaloznawców na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz jego opiekun, dr inż. Grzegorz Michta. Wszyscy członkowie wyprawy biorą czynny udział w życiu żaglowca. Załoga podzielona jest na cztery wachty, z których każda pracuje pod kierunkiem doświadczonego oficera. 
Rejs zakończy się 23 lutego. 

 

Ślad można zobaczyć TUTAJ

 

Tagi: STS Pogoria, AGH, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 9 maja

Philippe Jeantot dopływając na "Credit Agricole" do Newport wygrywa I edycję BOC Challenge.
poniedziałek, 9 maja 1983
Z Travemunde do Polski wyruszyły zakupione tam - szkuner sztakslowy "Temida I" pod dowództwem Mariusza Zaruskiego i jol "Temida II" pod dowództwem Jana Kuczyńskiego; cztery lata później "Temida I" uległa rozbiciu w czasie postoju w porcie Władysławowo.
poniedziałek, 9 maja 1932
W Warszawie obradował pierwszy sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego z udziałem przedstawicieli czterech klubów; pierwszym prezesem został Antoni Aleksandrowicz.
niedziela, 9 maja 1926
Z Lizbony wyrusza Niezwyciężona Armada - hiszpańska flota z zamiarem najazdu na Anglię.
poniedziałek, 9 maja 1588
W Glasgow urodził się sir Thomas Lipton (zmarł w Londynie 2.10.1931); fascynował się Pucharem Ameryki. Zasłynął z ponad 30. letniej walki o to trofeum na serii jachtów o nazwie "Shamrock".
czwartek, 9 maja 1850