TYP: a1

Piraci zaatakowali polski statek

wtorek, 22 grudnia 2020
Anna Ciężadło

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 21 grudnia, około 6.00 rano. Jednostka znajdowała się na wodach Zatoki Gwinejskiej u wybrzeży Afryki. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Samych piratów spotkało mocne rozczarowanie - mimo wysiłków, nie udało im się przejąć statku.

Atak

Jednostka, o której mowa, to kontenerowiec M/S Port Gdynia, zarządzany przez Polskie Linie Oceaniczne i pływający pod banderą Malty. Jej załogę stanowi 20 marynarzy. Wszyscy są Polakami.

W momencie ataku statek zmierzał do portu Bata w Gwinei Równikowej. Po wdarciu się na pokład piraci usiłowali przejąć kontrolę nad kontenerowcem. Kiedy jednak nie udało im się opanować jednostki, szybko się wycofali. Co ciekawe, na koniec swojej „wizyty” ostrzelali jeszcze mostek i zniszczyli część wyposażenia statku, co najprawdopodobniej było wyrazem rozczarowania i bezsilności.

Happy end

Szczegóły zdarzenia nie zostały na razie ujawnione ze względu na dobro prowadzonego w tej sprawie śledztwa. Wiele wskazuje jednak na to, że marynarze odegrali w nim kluczową rolę. Pani prezes PLO Dorota Arciszewska-Mielewczyk powiedziała: "Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Marynarze zachowali się bardzo odważnie”.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował media, że w związku ze zdarzeniem powołano zespół zarządzania kryzysowego.

Nie zadzieraj z Polakami

Z wypowiedzi wiceministra można wywnioskować, że marynarze aktywnie powstrzymali piratów: "Załoga skutecznie uniemożliwiła uprowadzenie jednostki. Po ataku schowała się w tzw. cytadeli, uniemożliwiając sterowanie kontenerowcem”.

Nie wiadomo, jak zakończy się śledztwo ani czy uda się aresztować i ukarać piratów. Najważniejsze, że nikt nie odniósł obrażeń, a całe to groźne zdarzenie zakończyło się pozytywnie.

Tagi: Piraci, atak, statek, Polska, Afryka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 maja

Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19
piątek, 2 maja 1851