TYP: a1

Masowiec utknął w szczecińskim porcie

czwartek, 2 stycznia 2020
Z mediów

W szczecińskim porcie utknął masowiec „Lintan”, przewożący koncentrat cynku. „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że statek ma kłopoty z rozładunkiem ze względu na zagrożenie dla dokerów. Zarząd Portu jednak podkreśla, że nie ma zagrożenia pożarem a przedłużający się pobyt masowca jest wynikiem kłopotów ze znalezieniem specjalistycznych ekip do rozładunku.

 

Statek przypłynął do Szczecina 18 grudnia z ładunkiem koncentratu cynku, przeznaczonym dla jednej z polskich hut cynku. Jak podała „GW”, prawdopodobnie doszło do zawilgocenia ładunku, a pod wpływem wilgoci z koncentratu wydobywa się wodór, co grozi wybuchem. Zaledwie część towaru została rozładowana, reszta została, jak podaje Gazeta, zagazowana. „To metoda gaśnicza, która zabiera z ładowni tlen, eliminując ten czynnik wyzwalający pożar i eksplozję" - czytamy.

Do wyładowania zostało od 2,5 do 3 tys. koncentratu. Spedytor Krzysztof Pilarski wyjaśnia natomiast, że nic nadzwyczajnego się z ładunkiem nie dzieje, a przedłużający się postój jest wynikiem tego, że resztę towaru zalegającego w ładowniach  muszą usunąć specjalne ekipy, a był kłopot ze znalezieniem ich ze względu na okres świąteczny.  Informację, że statek nie stanowi zagrożenia, potwierdza także rzeczniczka prasowa Zarządu Portu Szczecin- Świnoujście, Monika Woźniak-Lewandowska i dodaje, że zawsze przy tego typu przeładunkach port ma specjalne procedury i specjalne środki ostrożności. Wkrótce towar zostanie do końca rozładowany i trafi do miejsca przeznaczenia, a na razie Portowa Straż Pożarna ZMPSiŚ SA przeprowadza pomiary stężeń gazów w przestrzeniach zamkniętych statku.  W przypadku masowca „Lintan” cumującego przy nabrzeżu Katowickim w Porcie Szczecin, pomiary wykonane przez PSP nie stwierdziły zagrożenia wybuchem.

 

 

Tagi: masowiec, Lintan, koncentrat cynku
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771