TYP: a1

Kpt. Wojciech Siłka odszedł na wieczną wachtę

poniedziałek, 29 czerwca 2020
kpt. Ryszard Sobieszczański/Opolskie Stowarzyszenie Pieśni spod żagli

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o ostatnim rejsie opolanina kpt. Wojciecha Siłki. Ten ostatni, niestety do Hilo.


Kpt. Wojciech Siłka, profesor, wieloletni kierownik Katedry Pojazdów Wydziału Mechanicznego. Politechniki Opolskiej z żeglarstwem związany od 1948 roku.

Jeden z nielicznych wybrańców uczestniczących w pierwszym, historycznym dziś już rejsie Zewu Morza do Narwiku w 1957 roku. Przez wiele lat związany z gliwickim Jacht Klubem „Śląsk”. W 1959 roku poprowadził swój pierwszy kapitański rejs na s/y Joseph Conrad. W latach sześćdziesiątych wielokrotnie prowadził krajowe rejsy, w których zapuszczał się do najdalszych zakątków Morza Bałtyckiego, m.in. do Zatoki Botnickiej, bez wchodzenia do zagranicznych portów. Bardzo często prowadził legendarną „140” s/y Joseph Conrad, która była jego ulubioną jednostką.

Od 1970 roku związany na stałe z Opolem. Członek Akademickiego Klubu Żeglarskiego w Opolu. Wielokrotnie prowadził opolskiego Biesa w rejsach szkoleniowo-stażowych dla członków AKŻ i innych opolskich klubów. Instruktor od 1958 roku. Członek zarządu PZŻ i członek Głównej Komisji Egzaminacyjnej PZŻ. Odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz PZŻ”. Współautor doskonałego podręcznika dla żeglarzy "Astronawigacja żeglarska".

Tagi: Kpt. Wojciech Siłka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 maja

W rejs dookoła Islandii wyruszył s/y "Konstanty Maciejewicz" z Kpt. Jerzym Idzikowskim; rejs zakończył się powodzeniem, a w drodze powrotnej przepłynięto Pentland Firth. Do domu żeglarze wrócili po 46 dniach.
sobota, 3 maja 1975
Zwodowano żaglowiec "Gorch Fock", który do 1945 r. służył jako żaglowiec szkolny, a po zakończeniu działań wojennych został zatopiony przez swoją załogę niedaleko Stralsundu. Po wydobyciu został przekazany ZSRR i przemianowany na "Towariszcz".
środa, 3 maja 1933