TYP: a1

Joanna Pajkowska pierwszą Polką, która opłynęła świat solo non-stop

poniedziałek, 29 kwietnia 2019
Monika Frenkiel

Duma dla polskiego żeglarstwa! Joanna Pajkowska w niedzielę, 28 kwietnia o godz. 9.43 polskiego czasu dotarła do mety w Plymouth, zamykając wokołoziemską pętlę. Tym samym stała się pierwszą Polką, która opłynęła świat solo bez zawijania do portów. 


 

Przed Joanną Pajkowską podobnego wyczynu dokonało trzech Polaków - Henryk Jaskuła, Tomasz Lewandowski i Szymon Kuczyński. 61-letnia Pajkowska natomiast jest pierwszą Polką w historii, która  odbyła rejs dookoła świata klasyczną trasą, wokół trzech słynnych przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn i bez zawijania do portów. Żeglarka wyruszyła 23 września zeszłego roku, wypływając z Plymouth Mayflower Marina. Po 216 dniach rejsu dotarła do tego samego portu.  Na miejscu czekała na nią grupa osób, w tym mąż Aleksander Nebelski.
Próbę opłynięcia świata Joanna Pajkowska  już raz podjęła. Poprzednio, w latach 2008-2009, wybrała trasę z Panamy na zachód i z powrotem. Rejs trwał 198 dni. Miał to również być rejs non-stop, ale z powodu sztormu koło Przylądka Dobrej Nadziei żeglarka musiała schronić się w Port Elizabeth. 
Rejs Joanna Pajkowska zorganizowała bez sponsorów, niemal własnym sumptem. Żeglowała na aluminiowym jachcie „FanFan”, który udostępnił jej niemiecki żeglarz Uwe Röttgering (razem z nim Polka wygrała atlantyckie regaty załóg dwuosobowych TWOSTAR). „FanFan” to konstrukcja z połowy lat 80 i ma za sobą jedną wyprawę dookoła świata - Uwe Röttgering odbył na nim samotny wokółziemski rejs etapowy szlakiem zapomnianych i rzadko odwiedzanych wysp. 

Warto też przypomnieć, że pierwszą w historii żeglarstwa kobietą, która samotnie opłynęła świat była także Polka - Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Jej rejs dookoła świata i z zawijaniem do portów trwał od 10 marca 1976 r. do 28 marca 1978 r. 

 

Tagi: Joanna Pajkowska, rejs, solo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771