TYP: a1

Gigantyczna kontrabanda w Gdyni

czwartek, 24 maja 2018
Informacja prasowa/cbsp.policja.pl

Aż dwa statki z gigantycznym transportem kontrabandy przypłynęły do gdańskiego terminala kontenerowego. Łącznie znajdowało się na nich 18 mln nielegalnych papierosów. Towar przechwyciły Centralne Biuro Śledcze Policji w Gdańsku i Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni.

[t][/t] [s]Fot. cbsp.policja.pl[/s]


Skonfiskowany przez funkcjonariuszy towar przypłynął na gdańskie wybrzeże  na dwóch odrębnych statkach, które wyruszyły do Polski z dwóch chińskich portów. Istnieje prawdopodobieństwo, że działanie takie było celowe, które miało uśpić czujności służb i zwiększyć szanse na udany przemyt przynajmniej jednego z dwóch kontenerów z kontrabandą.
15 maja br., funkcjonariusze CBŚP i KAS sprawdzili kontener będący oficjalnie transportem papieru do drukarek. Wśród legalnego towaru znajdowało się 615 kartonów bez oznaczeń, zawierających niemal 8,2 mln sztuk papierosów. Dwa dni później do kontroli wytypowano ładunek oficjalnie zadeklarowany jako pościele, który jak się okazało zawierał wyłącznie nielegalny towar. Wypchana po sam sufit stalowa skrzynia zawierała aż 10 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.
W obu przypadkach skorzystano z nowoczesnego sprzętu skanującego pomorskiej KAS, który potwierdził nieprawidłowości w ładunku i tym samym wcześniejsze podejrzenia funkcjonariuszy. Przed otwarciem jednego z kontenerów obecność wyrobów tytoniowych sprawdził Jogi – pies służący w szeregach KAS.


Działania policjantów CBŚP i funkcjonariuszy KAS zapobiegły stratom Skarbu Państwa rzędu 20 mln zł. Łączna wartość zatrzymanych wyrobów tytoniowych szacowana jest na ponad 12 mln zł. Całość towaru została przewieziona i zabezpieczona w magazynie depozytowym Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni, który także prowadzi czynności tego postępowania.

 

Tagi: przemyt, papierosy, kontener, policja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771