Fot. Grzesiek Orczykowski vel Tasior. Źródło: www.ekt.kn.pl
W nocy z 25 na 26 listopada, po długiej chorobie zmarł członek zespołu EKT Gdynia i autor wielu piosenek o tematyce morskiej i turystycznej, Ireneusz Wójcicki.
Ireneusz Wójcicki urodził się 8 kwietnia 1963 roku we Wrocławiu. Studiował dziennikarstwo i nauki polityczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1987 roku, za pośrednictwem Leszka Wydry, trafił do nowo powstałego zespołu EKT Gdynia, gdzie pełnił funkcję drugiego wokalisty i grał na tamburynie. Wraz z zespołem zdobył prawie wszystkie liczące się wyróżnienia na festiwalach szantowych w całym kraju. Napisane przez niego piosenki, takie jak "Po co mi to było", "Życzenia powrotu" czy "Niepoprawny gość", na stałe weszły do repertuaru kapeli oraz śpiewników szantowych. W 2004 roku, po przeprowadzce do Łodzi zaczął też równolegle występować w zespole Na Razie.
Pseudonim “Messalina” pochodził z czasów studenckich, kiedy to Wójcicki występował w kabarecie i wcielał się m.in. w postać żony cesarza Klaudiusza.
Od 2006 roku Wójcicki zmagał się ze złośliwym nowotworem skóry. Na początku 2007 roku, po kilku miesiącach pobytu w szpitalach, powrócił na scenę, jednak nawrót choroby nie dał na siebie długo czekać. Ireneusz Wójcicki zmarł 26 listopada 2011 roku w szpitalu w Warszawie.
Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19