Jacht „Bosman II” zasilił zbiory Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego prowadzonego przez Pomorski Związek Żeglarski. Jednostka została użyczona Związkowi przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Fot. Tadeusz Lademann
„Bosman II” to dwumasztowy, drewniany jacht klasy Opal Conrad, o długości całkowitej ponad 13 metrów, wybudowany w 1980 r. w Stoczni Jachtowej im. Conrada w Gdańsku.
Przez ponad dwadzieścia lat jednostka służyła do szkolenia żeglarskiego w Marynarce Wojennej. Kilka lat temu jacht trafił do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni jako eksponat.
Placówka użyczyła „Bosmana II”, prowadzonemu przez Pomorski Związek Żeglarski, Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego (www.muzeum.pozz.org.pl). Umowę w tej sprawie podpisali prezes PoZŻ Bogusław Witkowski i dyrektor Muzeum MW Tomasz Miegoń.
Dzisiaj (tj. 1 października) jacht został przejęty do zbiorów Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego. Jest drugą jednostką pozostającą pod opieką Muzeum. Znajduje się w nim już słynna „Miranda”, na której Zbigniew Puchalski opłynął samotnie świat.
„Bosman II” i „Miranda” stanowią zalążek tworzonego w ramach Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego Skansenu Żeglarstwa Pomorskiego. PoZŻ ma nadzieję, że w przyszłości uda się przywrócić „Bosmana II” do pływania z przeznaczeniem do celów wychowania morskiego, promocji i popularyzacji żeglarstwa oraz Muzeum MW.
Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.