TYP: a1

Konkurs wiedzy o Zawiszy Czarnym i Generalne Zaruskim rozstrzygnięty

czwartek, 13 kwietnia 2017
Informacja prasowa

Z początkiem kwietnia został rozstrzygnięty Konkurs Wiedzy o Zawiszy Czarnym i Generale Zaruskim, polegający na nakręceniu krótkiego filmu na jeden z czterech tematów.

 

Najlepszy okazał się film nakręcony przez ekipę z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach pod tytułem „Gdyby Mariusz Zaruski prowadził vloga”. 12 uczniów pod kierownictwem p. Anny Zięby nakręciło 4,5-minutowy film, który zobaczyć można poniżej:

W poniedziałek, 10 kwietnia, uczniowie odebrali swoją nagrodę - dwugodzinny rejs Zawiszą Czarnym po Zatoce Gdańskiej. Podczas rejsu musieli sprostać niełatwym zadaniom - pomagali stawiać i zrzucać żagle, obsługiwać cumy i odbijacze. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania szant i piosenek żeglarskich. Pogoda bardzo dopisywała - świeciło piękne słońce, a wiatr pozwolił na przyjemną żeglugę. Wszyscy uczestnicy rejsu zeszli z pokładu zadowoleni i lekko opaleni.

Celem konkursu było upamiętnienie żaglowców szkolnych s/y Zawisza Czarny (ex. Petrea) i s/y Zawisza Czarny (ex. Cietrzew) i ich wkładu w rozwój polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, upamiętnienie Generała Mariusza Zaruskiego – kapitana s/y Zawisza Czarny w latach 1934 – 1939 oraz propagatora i prekursora wychowania morskiego w Polsce, upamiętnienie setnej rocznicy powstania Harcerskiego Ruchu Wodnego na Ziemiach Polskich.

 

Partnerem w konkursie oraz sponsorem nagród była Grupa Energa S.A. Tawerna skipperów jest patronem medialnym wydarzeń na Zawiszy.

Tagi: Mariusz Zaruski, Zawisza Czarny, konkurs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939