TYP: a1

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP 2018

poniedziałek, 29 stycznia 2018
Informacja prasowa

W dniach 10 – 11 lutego w Warszawie odbędzie się kolejna konferencja dotycząca wychowania wodnego w Związku Harcerstwa Polskiego. Konferencja organizowana przez Wydział Wychowania Wodnego GK ZHP oraz Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej ZHP rokrocznie skupia szerokie grono instruktorów zainteresowanych wychowaniem wodnym w Związku Harcerstwa Polskiego.

Tegoroczna konferencja odbędzie się w Centrum Olimpijskim w Warszawie gdzie mieści się też Muzeum Sportu przedstawiające między innymi osiągnięcia sportowe polskich żeglarzy.

Program konferencji jest niezwykle szeroki. O powstaniu pierwszych polskich drużyn wodnych w 1917 roku opowie dr Marek Siwicki, z Zakładu Edukacji Medialnej WNP Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, przedstawiając niepublikowane do dziś dokumenty z tamtych czasów. O Mariuszu Zaruskim i pamiątkach po naszym generale zgromadzonych przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie opowie Michał Puszkarski z tego muzeum.

Niezwykle ciekawie zapowiada się cały blok wychowawczy. O tym jak działa One Programme, program wychowawczy irlandzkiej organizacji skautowej integrujący żeglarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo, ratownictwo, obozowanie, turystykę pieszą i lotnictwo opowiedzą Ciaran Bradshaw, Bartek Mickiewicz z Scouting Ireland. Jest to zresztą nie jedyny wątek międzynarodowy naszej konferencji, bowiem reprezentacja skautów litewskich przybliży nam działalność skautów wodnych na Litwie.

Temat związany z wychowaniem przez żeglarstwo przedstawi p. Katarzyna Domańska, wiceprezes ds. szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego. Podobne wystąpienia, ale dotyczące wychowania przez kajakarstwo, zaprezentuje hm. Jacek Smura, obecnie drużynowy, a do niedawna członek GK ZHP ds. kształcenia. Z wychowaniem będzie też związana prelekcja hm. Andrzeja Sawuły, o wykorzystaniu elementów wychowania wodnego w pracy z harcerzami z „Nieprzetartego Szlaku”.

Z tematem wychowania pośrednio jest związany system szkolenia żeglarzy. Jak on wygląda w Royal Yachtoing Association opowie Tomasz Kosiewicz – instruktor RYA.

Na koniec czeka nas seria prezentacji dotyczących organizacji pracy środowisk. Phm. Karolina Kornas z Chorągwi Gdańskiej będzie mówić o Wykorzystaniu środków Unijnych w propagowaniu edukacji morskiej, a phm. Joanna Filipiak-Markiewicz z Chorągwi Łódzkiej o doświadczeniach w organizacja, logistyce i zabezpieczeniu rejsów/spływów po rzekach.

Czekają nas też opowieści z rzek i mórz. Hm. Robert Przybysławski z Chorągwi Śląskiej opowie o rejsie dookoła Spisbergu a p. Kinga Kępa, redaktor naczelna magazynu Wiosło o tym jak zwiedzać świat kajakiem.

 

W sobotnie popołudnie uczestnicy konferencji będą zwiedzać między innymi komisariat Policji rzecznej oraz wystawę stulecia harcerstwa wodnego w Muzeum Harcerstwa. Wieczorem odbędzie się Gala Nagród Harcerski Rejs Roku 2017.

W niedzielę będziemy dyskutować o tym co nas czeka w kolejnym stuleciu. Dyskusję rozpocznie wystąpienie phm. Wiktora Wróblewskiego „Zaprogramujmy kolejne 100 lat Ruchu Wodnego”.

Ciągle jeszcze można się zgłaszać do uczestnictwa w konferencji. Zgłoszenia sa cały czas możliwe przez stronę http://cwm.edu.pl/konferencja-wodna

 

W konferencji może uczestniczyć każda osoba, która zainteresowana jest szeroko rozumianym wychowaniem wodnym. Udział w konferencji może być dobrym pomysłem dla osób poszukujących inspiracji programowych do pracy z młodzieżą, lub chcących nawiązać kontakty z osobami, które w swojej pracy realizują program wychowania wodnego.

Serdecznie zapraszamy!

Tagi: konferencja, ZHP,
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Drużyny wodne to wspaniałe miejsce wychowania młodzieży.
piątek, 2 lutego 2018, 19:24 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 2 maja

Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19
piątek, 2 maja 1851