TYP: a1

Kolejne mistrzostwo świata dla Jana Springera

poniedziałek, 15 maja 2017
Informacja prasowa

W zakończonych w niedzielę, 14 maja Mistrzostwach Świata Modeli Żaglowych Naviga 2017 w klasie F5-M Jan Springer (POL-100) ponownie sięgnął po najwyższe trofeum! Przypomnijmy, że w minioną środę członek gdyńskiego Jachtklubu Morskiego Roda zdobył złoto w klasie F5-E.

[t][/t] [s]Fot. Compass Magazin/Ferenc Kálmándy[/s]

52 zawodników, w tym ośmiu Polaków, ścigało się na mistrzostwach świata w klasie F5-M w miejscowości Orfu na Węgrzech. Podczas  czterech dni rozegrano dziesięć biegów.

 

Pierwszy dzień przywitał zawodników trudnymi warunkami. Wiatr zmieniał co chwilę kierunek i ciężko było ustawić trasę. Odbyły się jednak dwa biegi. Jan Springer był na mecie raz pierwszy, raz drugi i ostatecznie został tego dnia sklasyfikowany na drugim miejscu. Piątek był bardziej pechowy dla Polaka. Tylko w jednym z trzech rozegranych wyścigów udało mu się przypłynąć w czołówce. W pozostałych dwóch, jego jacht „złapał” trzciny, co spowodowało, że nie był już tak szybki jak rywale i na metę dotarł na dwunastej i jedenastej pozycji, spadając tym samym na piąte miejsce w klasyfikacji.

 

W sobotę ponad dwudziestoletnie doświadczenie Jana Springera zrobiło swoje. Opanował emocje i w trakcie trzech rozegranych biegów dwukrotnie przypłynął na metę jako trzeci i raz jako pierwszy. Tak równe pływanie pozwoliło mu na pięciopunktowe prowadzenie.

Ostatni dzień mistrzostw upłynął przy umiarkowanym wietrze. Udało się rozegrać dwa wyścigi, w trakcie których Jan na metę przypływał jako drugi, dzięki czemu dziesięcioma punktami pokonał Węgra László Csóka i aż siedemnastoma Ukraińca Timura Kishubaieva.

[t][/t] [s]Fot. Compass Magazin/Ferenc Kálmándy[/s]

Przed wyjazdem Jan Springer miał nadzieję, że uda mu się przywieźć jakiś medal, szczególnie w klasie F5-M. Nie spodziewał się jednak, że pójdzie mu aż tak dobrze i do Polski wróci z dwoma złotymi krążkami.

- Jestem niezwykle szczęśliwy - mówił na gorąco po zakończeniu niedzielnych wyścigów. - Pływanie na małym jeziorku położonym w górzystym terenie nie było najłatwiejsze. Do tego bardzo zmienny wiatr i silni rywale. Wszystkie te czynniki spowodowały, że każdy wygrany bieg był na wagę złota. 

 

Regaty w klasie F5-M zamykały cykl XIX Mistrzostw Świata Jachtów Sterowanych Radiem, które od 1 maja odbywały się w Orfu na Węgrzech. W dniach 3-5 maja toczyła się rywalizacja w klasie F5-10, 7-9 maja w klasie F5-E i w końcu  między 11-14 maja – w F5-M.

[t][/t] [s]Fot. Compass Magazin/Ferenc Kálmándy[/s]

Jan Springer, 30-latek pochodzący z Wągrowca, wielokrotny mistrz świata w regatach jachtów sterowanych radiem. Po ukończeniu Politechniki Gdańskiej związał się z Trójmiastem na stałe. Na co dzień pracuje w firmie produkującej centrale klimatyzacyjne. Jego pasją jest żeglarstwo. W wolnym czasie żegluje na Omegach oraz większych jachtach, przede wszystkim w regatach, bo właśnie ściganie daje mu najwięcej satysfakcji. Do pływania modelami żaglowymi przekonał 8-letniego Janka tata. Jak się wkrótce okazało, był to strzał w dziesiątkę. Pierwsze juniorskie (podwójne - w klasie F5-E i F5-M) mistrzostwo świata w modelach żaglowych zdobył w 1999 r., w wieku zaledwie 12 lat, na mistrzostwach świata w Bułgarii. Tym samym stał się najmłodszym mistrzem świata w historii modelarstwa żaglowego.

Tagi: modele, wyścigi, Jan Spriger
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 maja

Do San Salwador na Bahamach dopływa "Groupama 3" dowodzona przez Francka Cammasa ustanawiając rekord trasy z Kadyksu do San Salvador. Międzynarodowa ekipa pokonała 3884. milową trasę w czasie 7 dni, 10 godzin, 58 minut i 52 sekundy, w czasie lepszym od "P
wtorek, 1 maja 2007
Powstało Narodowe Stowarzyszenie Klasy Optimist.
sobota, 1 maja 1993
Na zawał serca umiera Ben Lexcen (Bob Miller), projektant "Australii II".
niedziela, 1 maja 1988
Mając już 75 lat, z Long Island w kierunku Anglii wyruszył na jachcie "Little One" William Willis; jacht znaleziono na środku Atlantyku bez żeglarza na pokładzie.
środa, 1 maja 1968
Konstanty Maciejewicz zostaje mianowany zastępcą dyrektora PSM w Gdyni.
poniedziałek, 1 maja 1939