Adres email
hasło
Zarejestruj się
/
Przypomnienie hasła
Czytelnia
Ludzie morza
Nowości w serwisie
Wieści z oceanów
Imprezy
Kalendarium
Rejs po historii
Kulinaria
Twoja Tuba
Recenzje książek
Poradniki
Śródlądzie
Ciekawostki
Słownik
Sport
Miejsca
Ciekawe miejsca
Propozycje tras
Mariny
Ludzie
Wszyscy użytkownicy
Skipperzy
Firmy
Wykonawcy szant
Jachty i rejsy
Wolne koje (rejsy)
Relacje z rejsów
Jachty
Modele jachtów
Armatorzy
Czarter Jachtów
Sklepik
Tawerny i kambuz
Tawerny
Przepisy
Drinki
Imprezy
Szanty
Wykonawcy szantowi
Piosenki żeglarskie
Sport
Sportowe wieści
Nadchodzące regaty
Relacje z regat
Ogłoszenia
HOME
/
Czytelnia
/
Ciekawostki
TYP: a1
Artykuły - Ciekawostki
Mały wargatek i wielki Sun Tzu
piątek, 20 września 2024
Hanka Ciężadło
Wątpliwe jest, by wargatek znał Sztukę Wojny – nie zmienia to jednak faktu, że ta niewielka rybka stosuje w praktyce porady starożytnego chińskiego generała. Zdaniem Sun Tzu pierwszym z pięciu sposobów na zwycięstwo jest: „wiedzieć, kiedy walczyć, a kiedy nie walczyć”. Skąd mała rybka to wie? I po co jej do tego...lustro?
Antybiotyki z dna Oceanu Arktycznego
wtorek, 17 września 2024
Hanka Ciężadło
Jednym z największych osiągnięć medycyny jest wynalezienie antybiotyków – a jednym z największych osiągnięć bakterii jest wytworzenie na nie odporności. Na szczęście naukowcy znaleźli nowe potencjalne (choć nieoczywiste) źródło antybiotyków nowej generacji.
Ryby na prozacu
sobota, 14 września 2024
Hanka Ciężadło
Problem zanieczyszczenia wód lekami od dawna stanowi przedmiot zainteresowania naukowców. Co ważne, wśród koktajlu farmaceutyków, jaki trafia do środowiska, znajdują się między innymi leki przeciwdepresyjne – a chociaż procentowo jest ich niewiele, długotrwała ekspozycja na nie mocno oddziałuje na organizmy wodne. W jaki sposób? Czy teraz ryby będą mieć lepszy humor?
Ile m3 wody potrzeba do wyprodukowania 1 tony ubrań?
poniedziałek, 9 września 2024
Joanna Kopalska
Chile to jeden z najbardziej niezwykłych krajów, Torres del Paine, Dolina Księżycowa czy Valparaíso zwane ,,klejnotem Pacyfiku” to tylko nieliczne miejsca, które zachwycają turystów. Już nie wspominając o gorących źródłach Puritama i o ukrytych lagunach Baltinache na pustyni Atacama. I wszystko byłoby pięknie, pora rezerwować bilety do Chile, niestety zamiast turystów do tego kraju docierają śmieci. To właśnie na pustynię Atacama każdego roku trafia 39 tys. ton ubrań. Ubrania pochodzą głównie z Bangladeszu i Chin, a część z nich nigdy nawet nie była używana…
Czy za 20 lat będziemy mieli dostęp do wody pitnej?
poniedziałek, 2 września 2024
Joanna Kopalska
Jak to jest, że woda pokrywa niemal 75% naszej planety, a mimo to aż ¼ populacji nie ma do niej dostępu? Dlaczego jedni mogą rozkoszować się jej obfitością, podczas gdy dla innych życie to codzienna walka o każdy łyk? To jeden z największych absurdów naszych czasów: niektórzy każdego dnia przemierzają kilkanaście kilometrów po wodę, inni mają jej pod dostatkiem, a są też tacy, którzy robią fortunę na sprzedaży wody butelkowanej. Ta seria artykułów będzie inna, skupimy się na tym, co ważne dla każdego z nas. Poruszymy tematy i historie, które dotyczą nas wszystkich. Co poniedziałek będziemy pisać o tym, bez czego nie ma życia – o wodzie.
Antarktyda to nie Vegas
czwartek, 29 sierpnia 2024
Hanka Ciężadło
Wieść niesie, że co się dzieje w Vegas, zostaje w Vegas. Naukowcy alarmują jednak, że z Antarktydą jest dokładnie odwrotnie: to, co się dzieje w tamtym rejonie, ma wpływ na resztę planety. A... co dokładnie się dzieje?
Nie taki ślimak straszny
poniedziałek, 26 sierpnia 2024
Hanka Ciężadło
Większość z nas, zapytana o przykład groźnego morskiego zwierzęcia, prawdopodobnie wskaże rekina. W czołówce najbardziej śmiercionośnych stworzeń znajduje się jednak zupełnie inny stwór - niewielki ślimak, noszący na dodatek całkiem sympatyczną nazwę: stożek geograficzny. Co ma wspólnego z geografią, dlaczego nie należy brać go do ręki – i co sprawia, że amerykańscy naukowcy wiążą z nim ogromne nadzieje?
Najstarsze malowidło ścienne przedstawia...
wtorek, 9 lipca 2024
Hanka Ciężadło
Nasi przodkowie mogli uwiecznić na skałach, co tylko chcieli: podobiznę wodza, portret swojej lepszej połówki, albo nawet samych siebie (w końcu narcyzm jest równie stary, jak ludzkość). Tymczasem okazuje się, że najstarsze na świecie malowidło uczynione ludzką ręką przedstawia... świnię. OK, jak się dobrze wpatrzyć, ludzie też tam są – gdzieś na drugim planie. Na jakiej wyspie można podziwiać to cudo?
Rybki gubią się przez latarnie
piątek, 5 lipca 2024
Hanka Ciężadło
Wbrew pozorom, jest to poważny problem. Naukowcy udowodnili, że sztuczne oświetlenie sprawia, iż młode rybki (tzw. larwy) płyną nie tam, dokąd powinny. A to oznacza, że mają one drastycznie mniejsze szanse na stanie się dorosłymi rybami i przedłużenie gatunku. Co można z tym zrobić?
Głupia sprawa, ale... wieloryby nam się kurczą
piątek, 28 czerwca 2024
Hanka Ciężadło
Do takich niewesołych wniosków doszli niedawno uczeni badający wale szare, zwane też pływaczami. I OK, akurat u tych zwierząt występuje pewien dymorfizm płciowy (panie są większe od panów), jednak nie wyjaśnia to zaobserwowanych przez naukę zmian. Jak to możliwe, że zwierzęta uchodzące dotąd za synonim wielkości, nagle zaczęły się zmniejszać? Czy to samo czeka słonie? Albo ludzi?
<
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
>
kategorie artykułów
Wszystkie
(8981)
Ludzie morza
(152)
Nowości w serwisie
(486)
Wieści z oceanów
(2082)
Imprezy
(2374)
Kalendarium
(1007)
Rejs po historii
(202)
Kulinaria
(161)
Twoja Tuba
(181)
Recenzje książek
(344)
Poradniki
(343)
Śródlądzie
(343)
Ciekawostki
(1093)
Słownik
(151)
Sport
(62)
TYP: a3
popularne artykuły
Wirus zabija ryby w Odrze (611)
Giżycko: ekrany zamiast widoku na jezioro (546)
Wielki robal i katastrofa statku (543)
Dlaczego Niemcy wkurzyli się odkryciem gazu na Bałtyku? (295)
RV Oceania i kapitan bez uprawnień - co jeszcze może pójść nie tak? (230)
Dlaczego Czarnogórcy nie chcą pieniędzy z ZEA? (132)
Młodzieżowa Liga Żeglarska startuje w Sopocie (88)
Po co zajmować mikroskopijną „wyspę” (85)
Politechnika Gdańska wygrywa inaugurację Młodzieżowej Polskiej Ligi Żeglarskiej! (54)
Pirania w Sanie (49)
Kosztowne „plum!” (44)
Prezydent World Sailing z wizytą w Polsce – przygotowania do Mistrzostw Świata 2027 nabierają tempa (3)
Kalendarium: 30 kwietnia
Do Bilbao dopływa Bernard Stamm na "Cheminees Poujlat" wygrywając po raz drugi regaty Velux 5 Oceans.
poniedziałek, 30 kwietnia 2007
W Olsztynie urodził się Stanisław Macur, jeden z najlepszych bojerowców świata, wielokrotny mistrz Polski, mistrz świata i Europy.
środa, 30 kwietnia 1952