Kojarzy się głównie z Operą w Sydney czy też z Ayers Rock - świętą skałą Aborygenów. Jednakże dla Australii charakterystyczne jest przede wszystkim wielkie bogactwo naturalnych skarbów - niezamieszkałych wysp, wysepek, Wielkiej Rafy Koralowej, lagun i plaż, przez co jest to idealne miejsce dla żeglarzy.
Szósty co do wielkości kraj na świecie i jedyny zajmujący cały kontynent, leżący nad Oceanem Spokojnym i Indyjskim. Największą atrakcją turystyczną jest Wielka Rafa Koralowa na północnym wybrzeżu. Większość wysp jest niezamieszkana i jako parki narodowe objęte ochroną, dlatego też jest to idealne miejsce dla zwolenników "powrotu do natury" - totalnego wyciszenia z dala od cywilizacji.
Klimat Australii i fakt, że jest to najbardziej suchy kontynent na Ziemi, sprawiają, że stanowi ona idealny cel żeglarskich wakacji. Można tam odpoczywać na wodzie, na plaży i uprawiać różnorodne sporty przez cały rok. Wielkość kontynentu sprawia, iż poszczególne jego rejony są bardziej atrakcyjne w różnych porach. Południową część lepiej odwiedzić w okresie grudzień - luty, gdy pogoda sprzyja wypoczynkowi i kąpielom. Natomiast wtedy na północy przypada pora deszczowa i wysyp "morskich os", za to idealne warunki panują w tym regionie w porze zimowej (czerwiec-lipiec). Najlepszym okresem na żeglowanie jest wiosna, czyli sierpień - październik. Pogoda jest wtedy idealna - wiatry nie są tak silne, a opady małe.
Ciekawostki i porady
- Najlepiej i najszybciej dostać się na Australię drogą lotniczą (bilet lotniczy Warszawa - Sydney - Warszawa w kwocie min. 5400 PLN/osobę).
- Przy wyjazdach do Australii wymagana jest wiza (bezpłatna).
- Na rejs należy zabrać przede wszystkim dobre mapy, maskę, płetwy, piankowy kombinezon do nurkowania (tzw. wet-suit, który nie tylko chroni przed oparzeniami meduz ale też pomaga zachować ciepło), buty do chodzenia po rafie oraz po plażach (reef schoes), często pokrytych martwymi koralami o niebezpiecznie ostrych brzegach, polaryzowane okulary przeciwsłoneczne i dużo kremu do opalania. Nurkowanie w Whitsunday jest obowiązkowe :). Centra nurkowe można znaleźć w prawie każdym kurorcie.
- Jest to najbardziej suchy kontynent na Ziemi. Większość terytorium położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego lub wybitnie suchego. Wschodnie rejony kraju mają klimat wilgotny, tereny północne leżą w strefie klimatów równikowych.
- Pomijając jak zwykle milczeniem Aborygenów, którzy mieszkali tam od tysięcy lat, Archipelag został nazwany przez kapitana Jamesa Cooka, który pojawił się w tej części świata 3 czerwca 1770 r.
- Licząca 6 km Whitehaven Beach (niebiańsko biała plaża) na największej wyspie archipelagu - Whitsunday Island, to najdłuższa i zarazem najlepsza plaża, zaś oblewające ją wody stanowią wymarzone miejsce do nurkowania. Niezamieszkana i objęta ścisłą ochroną jako Park Narodowy i Park Morski. Na jej płyciznach występuje kilka gatunków żółwi.
Do najciekawszych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych można zaliczyć:
- luty - Międzynarodowy Festiwal Sztuki w Perth. Jest to najważniejszy festiwal w Zachodniej Australii. Różnorodne imprezy teatralne, muzyczne, filmowe, plastyczne i literackie.
- kwiecień - ANZAC Day. Święto braterstwa broni Australijczyków i Nowozelandczyków.
- czerwiec - Urodziny Królowej. W czasie tego święta tradycyjnie organizuje się wspaniałe pokazy fajerwerków.
- grudzień - Regaty Sydney - Hobart rozgrywane od 1945 roku. Organizatorem regat jest Cruising Yacht Club of Australia i są jednymi z najbardziej znanych imprez żeglarskich na świecie. Trasa regat to 628 Mm, od Sydney przez Cieśninę Bassa do Hobart na Tasmanii.